Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Maması

Satın alabileceğiniz en iyi yavru köpek maması, yavru köpeğiniz için en uygun içerikli olanıdır. Yavru köpek maması tavsiyesi almak istiyorsanız, yazımızın içeriğinde bulunan bilgiler sizin için yararlı olacaktır. Bir yavru köpek sahibiyseniz, köpeğinizin iyi beslenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Köpeklerin fiziksel gelişimi insanlara oranla çok hızlı olduğu için, olabildiğince iyi beslenmelidirler. Eğer köpeğinizi iyi şartlarda beslemiyorsanız, bazı sağlık sıkıntıları ile karşılaşmanız mümkündür. Çünkü; Köpek vücudu yavruyken aldığı besinin çoğunu büyümek için harcayacaktır. Siz de köpeğinize iyi besin vermezseniz, bu durum gelişimini kötü etkilenecektir.

Yavru köpek maması, veteriner hekiminiz aksini söylemedikçe proteini bol olmalıdır. Buna ek olarak yavru köpek mamasında karbonhidrat oranının da daha düşük olması gerekir. Bu tür yavru köpek mamaları, köpeklerin sindirim sisteminde herhangi bir sorun yaşamasını engelleyecektir.

Yavru köpek maması, içerisinde barındırdığı çeşitli yağ ve eriyebilen lifler sayesinde köpeğinizin bu mamayı kolay sindirmesini sağlayacaktır. Ayrıca içerisinde bulunan bol protein oranı da bu işleme yardımcı olacaktır.

Yavru köpeğiniz için en uygun mamanın içerisinde bulunan yağ, protein ve karbonhidrat oranının dengeli olması gerekir. Aksi takdirde gelişimi ve sindirim sistemi bu durumdan etkilenecektir. Seçtiğiniz yavru köpek maması köpeğinize uygunsa, köpeğin dışkısı ve idrarı olması gereken kıvamda ve renkte olacaktır.

Yavru köpeğinize doğru mamayı seçmek için, yukarıda belirttiğimiz kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun haricinde kuru köpek mamasının birçok faydası bulunmaktadır. Faydalarını bilmiyorsanız aşağıda yer alan listeye göz atabilirsiniz.

  1. Dişlerde kir ve leke oluşmasını engeller.
  2. Dişlerde oluşan tartar için kesin çözümdür.
  3. Ağızda oluşan kokuyu engeller ve bastırır.
  4. Sindirim sistemini düzene sokar.

Yavru Köpek Maması Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru Köpek Maması Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yavru Köpek Maması Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpekler 1 yaşına kadar yavru köpek sayılacağı için, bu yaşa kadar yavru köpek maması kullanmalıdırlar. Köpeğiniz yetişkin olacağında ya da yavruyken başka bir mama almanız gerektiğinde köpeğinize yeni mamasını nasıl alıştıracağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Köpekler mamasının değişmesinden pek hoşlanmazlar, bunun için mamasının değiştiğini ona farkettirmemeniz gerekir. Bu işlem için uygulanılacak yöntem oldukça basittir. Her zaman köpeğinize verdiğiniz mamanın içerisine, yeni mamadan biraz katabilirsiniz. Eğer direk yeni mamayı önüne koyarsanız muhtemelen köpeğiniz bilmediği bu mamayı yemek istemeyecektir.

Yavru köpeğinize yeni mamasını yavaş yavaş alıştırdıktan sonra, tamamen yeni aldığınız mamayı kullanmaya geçebilirsiniz. Köpeğiniz yeni mamaya alışmış olsa bile, onun gün içerisinde alması gereken mama miktarını tam olarak vermelisiniz. Eğer vermezseniz köpeğinizde halsizlik ve zayıflama gibi problemler görebilirsiniz.

Yavru Köpek Mama Dışında Ne Yer?

Yavru Köpek Mama Dışında Ne Yer?
Yavru Köpek Mama Dışında Ne Yer?

Yavru köpeklerin anne sütünden kesildikten sonra kuru mama ile beslenmesi gerekmektedir. Köpeğiniz mama yemek istemiyor olabilir. Bu durumlarda köpeğinize ilk başta yaş mama vermeniz önerilir. Köpeğinizin tadını sevdiği yaş mamayı ona vererek mamaya alışmasını sağlayabilirsiniz.

Köpekler direkt olarak kuru mama yemek istemeyeceği için sürekli yaş mama vererek onu yaş mamaya da alıştırmamanız gerekir. Eğer bir yavru sürekli yaş mama yerse, kuru mamanın sertliğini istemeyecektir. Bunun için ara sıra yaş ile kuru mamayı katarak köpeğinize vermeniz daha iyi olacaktır.

Bu yöntem sayesinde belli bir sürede köpeğinizi tamamen kuru mamaya alıştırabilirsiniz. Kuru mamaya alışan köpekler daha sağlıklı bir yaşam sürdürmektedir. Her köpek gibi sizin köpeğiniz de kuru mama ile beslenmelidir. Bunun için az önce verdiğimiz tavsiyeleri uygulamanız gerekir.

Yavru köpeğiniz varsa ve mama dışında ne yiyeceğini düşünüyorsanız, bu düşüncenizden bir an önce kurtulmalısınız. Çünkü; Yavru ve yetişkin köpeklerin sağlığı açısından kuru mama ile beslenmesi gerekmektedir. Mama dışında vereceğiniz yiyeceklerin bazılarının köpeğinizi zehirleme ihtimali vardır. Ayrıca köpeğinizin kesinlikle çiğ et ve balık tüketmemesi gerektiğini unutmayın.

1 thought on “Yavru Köpek Maması”

  1. Merhaba örneğin ben de 3 aylıktan sonra köpeğime konserve balık yedirmeye başlamıştım haftada 3-4 kez onun dışında yavru kuru mama kullanıyordum. Ve gerçekten de kemik yapısı ve tüyleri çok iyi durumda oldu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat