Yavru Köpek Nasıl Beslenir

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

“Yavru köpek nasıl beslenir?” İlk defa köpek sahibi olacaklar için çok merak edilen bir konudur. Bunun haricinde sokakta başıboş yavru köpek bulanlarda yavru köpek nasıl beslenir? Sorusu için araştırma yapmaktadır. Yavru köpek besleme konusunun hassas olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bilmeden herhangi bir besleme yöntemi ile beslerseniz bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Yavru köpek muhtemelen anne sütünden yeni kesilmiş bir canlı olacağı için anne sütündeki değerli maddelerin vücudunda eksiğini hissedecektir. Anne sütünden yeni kesilen yavru köpek, yiyeceği besinler konusunda sıkıntı çekecektir.

Yavru köpek nasıl beslenir? Konusunu araştırıyorsanız köpeğin kaç haftalık olduğunu bilmeniz gerekir. Buna ek olarak köpeğin ırkı da beslenme çeşidine etki edebilmektedir. Eğer köpek kaç haftalık? ve hangi ırka mensup? Bilmiyorsanız bir veteriner hekime başvurmanız bu konuda size yardımcı olacaktır. Köpeğinizin kaç haftalık olduğunu ve ırkını biliyorsanız uygulayabileceğiniz belli aşamalar vardır.

0 – 6 Haftalık Yavru Köpek

0 – 6 Haftalık Yavru Köpek
0 – 6 Haftalık Yavru Köpek

Yavru köpek annesinde herhangi bir sebepten dolayı ayrılmak zorunda kalmış olabilir. Fakat siz yavru köpek sahiplenecekseniz 0 – 6 haftalık dönemde annesinden ayırmamaya özen gösterin. 0 – 6 haftalık süreçte annesinden ayrı kalması gereken bir yavru, oldukça savunmasızdır. Bu süreç bitene kadar farklı alternatifler araştırıp; son çare yavru köpeğinize köpek sütü (Süt tozu ya da keçi sütü) vermeniz gerekmektedir. Sütü yavru köpek biberonu ile vermeniz yavru için daha kolay olacaktır.

Eğer köpek herhangi bir sebeple annesinden ayrı kalmışsa; önceliğiniz kesinlikle bir süt anne araştırmak olmalıdır. Eğer süt anne bulamazsanız; Mutlu Patiler Pet Shop olarak bizim de sattığımız ve tüm pet shoplar ile veterinerlerde bulunan Süt tozu yani halk arasında bilinen adıyla yavru köpek sütü vermelisiniz. Eğer bu da bulunmazsa; keçi sütü seyreltilerek verilebilir.

8 – 12 Haftalık Yavru Köpek

8 – 12 Haftalık Yavru Köpek
8 – 12 Haftalık Yavru Köpek

Yavru köpeğiniz 8 – 12 haftalık olduysa veya aldığınızda bu durumdaysa; süt tüketimini yüksek oranda azaltmış olması gerekmektedir. Köpeğin bu süreçte kuru mamaya geçmesi gerekirken, bunun yapılması süt yardımı ile olmalıdır. Köpek sütü ile karıştırdığınız yüksek besin değerlerine sahip yavru köpek mamasını köpeğinize verin. Köpek bu duruma alıştıktan sonra ise direkt kuru mamaya geçmek yerine suyla karıştırın. Bu süreçte köpeğin zorlanmaması için ara ara keçi sütü ya da süt tozu verebilirsiniz. İnek sütlerinin doğrudan verilmesi; sindirim sisteminde problem yaratabilir. Fakat mecbur kalınmış, başka hiçbir çare yoksa; sulandırarak az miktarda verilebilir. Fakat bu asla sık sık yapılmamalıdır.

4 – 6 Aylık Yavru Köpek

4 – 6 Aylık Yavru Köpek
4 – 6 Aylık Yavru Köpek

Artık yavru köpeğiniz yetişkin olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu süre zarfında bir yavru köpeğin, yavru köpek mamasını yemeye devam etmesi gerekir. Yavru köpeğiniz fiziksel anlamda oldukça geliştiği için ona sadece kuru mama vermeniz pek de doğru olmayacaktır.  Sadece kuru mama vermeyerek ara sıra sofradan artık olmayan, direkt olarak ona özel hazırlanmış et takviyesi yapmanız köpeğinizin gelişimini de iyi yönde etkileyecektir.

1 Yıl Sonrası Yavru Köpek

6 Ay Sonrası Yavru Köpek
1 Yıl Sonrası Köpek

Yavru köpekler 9 aylık süreci tamamladığında yetişkin olmaktadır. Köpeğiniz eğer 1 yıllık süreci tamamladıysa bu onun yavru köpeklik döneminin bittiğini gösterir. Bu süreçte köpeğiniz herhangi bir tür beslenmede sorun yaşamayacaktır. Yavru köpek masası kesilerek, artık yetişkin köpek maması tercih edilmelidir.

Köpeklerin Beslenme Öğünleri

Köpeklerin Beslenme Öğünleri
Köpeklerin Beslenme Öğünleri

Köpek beslenme zamanları ırktan ırka ve yaştan yaşa değişmektedir. Köpeğinizin ırkına ve yaşına göre beslenme zamanı oluşturmanız için alanında uzman bir veteriner hekime danışmanız en doğrusu olacaktır. Genel anlamda çoğu köpek şu şekilde beslenmektedir:

  • Yavru köpek günde 2 – 3 öğün
  • 6 – 12 haftalık yavru köpek günde 4 öğün
  • 3 – 6 aylık köpek günde 3 öğün
  • 6 aydan sonrası için 2 öğün.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat