Yavru Köpek Ne Zaman Aşılanır

Yavru Köpek Ne Zaman Aşılanır?

Yavru köpek ne zaman aşılanır? Konusu köpek sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Köpek sahibi olmak isteyen bir kişi ilk olarak yavru köpek sahipleneceği için yavru köpek ne zaman aşılanır? konusuna hakim olmalıdır. Evcil her hayvana yapılması gereken aşıların, canlıdan canlıya fark eden tarihleri vardır. Yavru köpek ne zaman aşılanır konusuna gelin birlikte bakalım.

Yeni doğan bir yavru köpek annesinin sütü ile beslenirken gayet sağlıklıdır ve bağışıklık sistemi oldukça kuvvetlidir. Fakat zamanla anne sütü içmeyi bırakan yavru köpek, bağışıklık sistemi açısından savunmasız hale gelecektir. Bu sebepten dolayı; Yavru köpek, hastalıklara daha kolay yakalanır hale gelecektir. Yavru köpeklerin yakalanabileceği hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Gençlik Hastalığı (Kanlı İshal Hastalığı)
 • Hepatiti
 • Parvovirüsü Hastalığı
 • Leptospiroz
 • Kuduz
 • Barınak Hastalığı

Yavru köpekler bağışıklık sistemi açısından zayıfladığında bilinen bu 6 hastalığa ve diğer hastalıklara da yakalanabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Yavru köpeklere yapılması gereken aşıların genellikle 6 ila 8 haftalıkken uygulandığı bilinmektedir. Ancak bizim kendi uyguladığımız aşı periyodunu sizlerle paylaşmak istiyoruz: (Veteriner hekimimize danışıp, onay alarak paylaşılmıştır) Her cins için aynı periyot uygulanacak diye bir kaide yoktur. Bunun için en sağlıklı periyodu veteriner hekiminize danışarak oluşturabilirsiniz.

 • 25 günken kilo ve yaşa uygun iç parazit uygulaması yapılmalıdır.

Bu tüm ırk yavruları için çok önemlidir. Özellikle evde yavru besleyen kişiler; dışarı çıkarmadığı veya hep annesinden beslendiğini, mama yediğini söyleyerek bunu pek önemsememektedir. Fakat bu oldukça yanlış bir algıdır. İç parazit, bağırsak florasında meydana gelir ve gelmesi için illa dışarı çıkarılması gerekmez. Bu yüzden 25.günde iç parazit uygulaması yapılmasını öneriyoruz.

 • 10 gün sonra yani 35. günde iç parazit uygulaması bir doz artırılarak yapılmalıdır.

İlk iç parazit aşısından 10 gün sonra yani yavru 35 günlükken iç parazit aşısı tekrarlanmalıdır. Bir önceki aşıdan farkı ise; dozunun artırılmasıdır. Mümkünse, ilk vurulan iç parazit aşısının markasından farklı bir marka tercih edilmelidir. Farklı marka kullanmaktaki amaç, iç parazit ilaçlarının etken maddelerinin çoğunun birbirinden farklı olmasıdır. Her birinin döktüğü parazit türü yine farklıdır. Bunun yanı sıra parazitler aynı marka ilaca bağışıklık kazanabilir. Bu yüzden marka değişikliği oldukça önemlidir.

 • Ortalama 7 gün sonra yani 40 – 45 günlük olduğunda parazit harici aşılar rutin şekilde başlamalıdır.

Biz, Mutlu Patiler Pet Shop olarak yavrularımız 40 – 45 günlük olduğunda rutin aşıları uygulamaya başlıyoruz. Başlangıç için bu kapsamda karma aşı ağır gelecektir. Bunun azaltılmışı olan, yani daha az dozlusu Puppy DP olarak bilinen seyreltilmiş 2’li karma aşı yapılarak köpeğin vücut direncinin artması, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve dışarıdan gelecek virüslere karşı önlem alınmasını sağlamaktadır.

Bazı uzmanlar, yavrunun anne sütünü emerken aşılanmasının doğru olduğunu; bazı uzmanlar ise doğru veya yanlış olmadığını söylemektedir. Ancak biz, kendi gözlemlerimiz sonucunda bunun faydalı olduğunu gördük.

 • 14 – 21 Sonra 1. karma aşısı yapılması gerekmektedir.

Yavru köpek aşılaması yapılırken,Puppy DP aşısından 14 ila 21 gün sonra 1.karma aşısı yapılması gerekir. Bu tekrar belirtmek isteriz ki, bizim periyodumuza göredir. Siz kendi köpek yavrunuz için ne zaman aşı yapılacağını veterinerinize danışarak öğrenebilirsiniz.

Hayvanlarda hem kancalı hem de düz parazitler bulunmaktadır. Bu farklı tür parazitleri döken ilaçlar da farklıdır.

Yavru köpeğinize yapılacak olan ilk aşılar “Temel Aşılar” olarak adlandırılır. Yavru köpeğinize yapılacak aşılar hakkında en kapsamlı bilgiyi veteriner hekiminize sorarak almanız gerekir çünkü; Aşılar cinsten cinse, vücut yapısından vücut yapısına ve ırk özelliklerine göre değişim gösterebilir.

Yavru Köpek Aşıları

Yavru Köpek Aşıları
Yavru Köpek Aşıları

Yavru köpek aşıları temel ve isteğe bağlı olarak ikiye ayrılır. Temel aşılar 7 tanedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına yapılan aşılar, köpeğinizin sağlıklı kalması için yapılmaktadır. Bu 7 aşı şu şekildedir:

 • Canine Parvovirus 2 (CPV)
 • Canine Distember Virus (CDV)
 • Canine Adenovirus (CAV 2)
 • Kuduz
 • Parainfluenza Virüs (CpiV)
 • Bordatella Bronchiseptica
 • Leptospira
 • Parvovirüs Aşısı
 • Koronavirüs Aşısı

Köpeğinizin sağlığı açısından yapılması gereken düzenli aşılar bunlardır. Bunun haricinde zorunlu olmayan fakat yapılması tavsiye edilen aşılar ise; Lyme ve Canine İnfluenza Virus olmak üzere 2 tanedir.

Yavru köpekler aşılandıktan 1-2 saat sonraya kadar oldukça keyifsiz görünebilirler. Vücut ısılarında artış meydana gelebilir. Bu durumda veteriner hekimle görüşmeniz mantıklı olacaktır. Tamamıyla bir sağlık sorunu olduğu anlamı taşımayan halsizlik ve vücut ısısı artışıyla ilgili veteriner hekim daha net bir tespit yapacaktır. Çünkü verilen aşı seyreltilmiş virüstür ve hayvanlarımızda bazı virüsler vücuda girip, kuluçkaya yatmaktadır. Sahip olunan yavruda hastalığa dair bir belirti görülmeyip, aşılama işlemi uygulanabilir. Fakat vücutta virüs olduğu takdirde, yapılan aşı ile virüsün yayılmasını hızlandırıp; yavrunun tamamen hasta olmasına sebep olmuş olabiliriz.

Yavrup Köpek Aşısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan aşıların asla ve asla soğuk zincirinin bozulmuş olmaması gerekir. Soğuk zinciri bozulmuş aşılar özelliğini kaybetmiş aşılardır ve herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Eğer anne sütünü yeterince almadan anneden ayrılmak zorunda kalmış, gün olarak ufak köpekler varsa (kuru mama tüketecek büyüklüğe erişmemişse) ; bunlara öncelikle süt anne bulunmalıdır. Eğer süt anne bulunamazsa; pet shoplarda ve veterinerlerde satılan yavru köpekler için üretilen süt tozlarından alınmalıdır. Bunu alma imkanı da yoksa; keçi sütü emdirtilmesi gerekir.

Yavru Köpek Aşıları Tekrarlanmalı mıdır?

Yavru Köpek Aşıları Tekrarlanmalı mıdır
Yavru Köpek Aşıları Tekrarlanmalı mıdır

Yavru köpek aşıları tekrarlanmalı mıdır? Gibi bir soru aklınızı kurcaladığında en doğru bilgiyi veteriner hekiminiz verecektir. Fakat yavru köpeklerin olması gereken aşılardan bazılarının tekrarlanması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Tekrarlanması gereken aşılardan biri Kuduz aşısıdır. Yavru köpeğinizin tekrar yapılması gereken aşıların ne zaman tekrarlanacağını mevzuat açıklamaktadır.

Kuduz aşısı köpekler için yılda bir yapılması gereken bir aşıdır. Köpeğinizin Kuduz hastalığına yakalanmaması için gerekli olan bu aşının yılın hangi tarihlerinde yapılacağını veteriner hekiminize sorarak öğrenmeniz mümkündür.

Yavru Köpek Aşılandığı Zaman Neler Gerçekleşir?

Yavru Köpek Aşılandığı Zaman Neler Gerçekleşir
Yavru Köpek Aşılandığı Zaman Neler Gerçekleşir

Yavru köpek ne zaman aşılanır? Sorusu kadar merak edilen sorulardan biri de “Yavru Köpek Aşılandığı Zaman Neler Gerçekleşir? Sorusudur. Yavru köpeğinize veteriner hekim tarafından aşı yapıldığında, köpeğin vücuduna belli miktarda virüs ve bakteri aktarılır.

Köpeğin vücuduna zarar vermeyecek seviyede aktarılan virüs ve bakteriler, bağışıklık sistemine sinyal göndererek, köpeğin sonraki zamanda hastalığa yakalanacak olmasına karşı bu hastalık için antikor üretmesini sağlayacaktır. Yavru köpek hastalığa yakalanmadan önce aşılandığı takdirde hastalığa karşı bağışıklık kazanacağı için hastalıkla karşılaştığında hasta olması zorlaşacaktır.

Yavru köpeğiniz aşılanma sürecinden sonra birkaç günlük bir zamanda sessiz ve sakin kalabilir. Bu durumda endişe etmenizi gerektirecek bir şey yoktur. Sadece aşı yapıldığında vücuduna virüs ve bakteri girdiği için bağışıklık sistemi düzelene kadar böyle duracaktır. Sonrasında ise hayatına her zamanki gibi devam edecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat