Yavru Köpek Ne Zaman Dışarı Çıkmaya Başlar

Yavru Köpek Ne Zaman Dışarı Çıkmaya Başlar?

Yavru köpek ne zaman dışarı çıkmaya başlar? Sorusu yeni yavru köpek sahibi olan bir kişinin en merak ettiği konulardandır. Bunun sebebi ise insanların köpeğine özgür hissettirmek istemesidir. Yavru köpek sahibi olan bir kişi, sahipleneceği köpeği genelde 1 – 2 aylıkken sahiplenir.

Yaklaşık 2 aylıkken sahiplenilen yavru köpeğin aşı süresinin bitmesi 2 ayı bulacaktır. Genel olarak veteriner hekimler yavru köpeklerin aşı süreci bitene kadar dışarı çıkarılmamasını söylemektedir. Buna ek olarak köpeğinizi yıkamamanız gerektiğini de söyleyenler olacaktır. Köpeğin kanlı ishal virüsü ve herhangi başka bir hastalık kapmaması için bunlar gereklidir.

Yavru köpeğinizin aşı süresi bitince 3.5 aylık bir köpek olacaktır. 3.5 aylık bir köpeği o zamana kadar dışarı çıkarmamanız bazı sorunlar doğurabilmektedir. Bu sorunların sebebi ise 3.5 aylık bir köpeğin insan yaşındaki karşılığı 12 yaş olmasıdır. 12 yaşına gelmiş bir kişi ilk defa dışarı çıkarsa neler olabileceğini hepiniz tahmin etmektedir. Yavru köpeğiniz bu süreye kadar hiç dışarı çıkmadıysa ve ilk defa çıkacaksa şu gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz:

  • Seslerden korkma
  • Kokulardan rahatsız olma
  • İnsanlardan çekinme

Yavru köpeğinizin bu tepkilerine şaşırmamak gerekir. Çünkü; bu kadar süre boyunca sadece sizi gören köpek haliyle dışarıdaki her şeyden korkacaktır.

Yavru Köpek Dışarı Nasıl Alıştırılır?

Yavru Köpek Dışarı Nasıl Alıştırılır
Yavru Köpek Dışarı Nasıl Alıştırılır

Yavru köpek dışarı nasıl alıştırılır? Konusunda yapmanız gereken şeyleri aşama aşama uygulamanız gerekmektedir. Köpeğiniz aşı süresi tamamlanmadan önce sokaklara çıkarmanız gerekir fakat, veteriner hekiminizin verdiği bilgilere uymalısınız. Bunun için yavru köpeğinizi direkt olarak dışarı çıkarıp gezdirmek yerine; İnsan yoğunluğu olan bir sokak veya caddede köpeğinizi kucağınıza alarak ara ara yürüyüşe çıkarmanız gerekir.

Yavru köpeğinizi ara sıra kısa gezintilere çıkarmanız onu dış dünyaya alıştıracağı için ilerde travma geçirmesini engellemiş olur. Hatta bunlara ek olarak fazla olmamak suretiyle yavru köpeğinizi başka hayvanların olmadığı bir bölgede çimlere de yatırmanız onun sosyal gelişimi açısından fayda sağlayacaktır.

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleşir?

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleşir
Yavru Köpek Nasıl Sosyalleşir

Yavru köpek nasıl sosyalleşir? Konusu daha çok yeni ya da ilk defa köpek sahibi olanların sorduğu bir soru olmaktadır. Yavru köpeğinizin sosyalleşmesi siz, çevreniz, toplum ve köpeğin psikolojisi açısından olması gereken zorunlu durumlardandır. Köpeğin bu süreçte sosyal çevre ile uyumu öğrenmesi en önemli kurallardan biridir.

Köpeğinizin sosyalleşmesi için henüz yavruyken eğitim vermeniz onun içinde sizin için de faydalı olacaktır. Böylece köpeğiniz her zaman sizinle birlikte gezebilecektir. Bu durumdan köpeklerin mutlu olduğu bilinmektedir.

Köpeğinizin sosyalleşme eğitimi sürecine en geç 4. Aydan önce başlaması gerekmektedir. Küçük yaşta çevreye ve insanlara alışan köpek, ilerde size ve çevrenize sorun çıkarmayacaktır. Köpeğin dış dünya ile uyumunu sağlamak çoğunlukla sizin elinizdedir.

Yavru köpek nasıl sosyalleşir? Denildiğinde aklınıza ilk gelmesi gereken şey köpeğe tanımanız gereken zaman olmalıdır. Köpekler oldukça meraklı canlılar oldukları için onların kendi başına dünyayı tanımasına imkan vermeniz lazımdır.

Köpeğiniz daha yavruyken ona oyunlarla eğitim vermeye başlamalısınız. Fakat eğitim verirken bu eğitimin köpeğe şiddetle alakalı olmadığını bilmelisiniz. Köpeğinizi yavaş yavaş insanların bulunduğu ortamlara sokmanız onlar açısından faydalı olacaktır. Bunları yaparken yavru köpeği fazla küçük çocuklarla aynı ortamda bulundurmayın. Yavru köpekler hareketli olması ve oyun isteğinin fazla olması sebebiyle yerinde durmayacaktır. Bu esnada küçük çocuklar istemeden ona zarar verebilirler. Bu zarar küçük bile olsa köpeğinizde travma yaratabilir.

Köpeğinize şiddet göstermemeniz gerekiyor fakat onun sizin lider olduğunuzu da bilmesi gerekmektedir. Bunun için yavru köpeğin her istediğini yapmayarak asıl liderin kim olduğunu ona gösterin. Fazla şımarık davrandığı zamanlarda ona kızmayı ihmal etmeyin.

Yavru köpeğiniz 16 haftalık olduğunda onu yavaş yavaş yürüyüşe başlatmanız gerekmektedir. Böylece dışarıya alışan köpeğiniz, insanlarla bağ kurmayı da öğrenecektir. İnsanlarla bağ kurmayı öğrenen köpeğiniz buna ek olarak dış dünyadaki hayvanlara ve araçlara da alışacaktır. Köpeğinize küçüklüğünden beri vereceğiniz kaliteli eğitim onun büyüdüğü zaman sosyalleşme sorununu ortadan kaldıracaktır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat