Yavru Köpek Süt İçer mi

Yavru Köpek Süt İçer mi?

Yavru köpek süt içer mi? Sorusu sadece köpek sahipleri tarafından değil çoğu insan tarafından merak edilmektedir. Doğduğu andan itibaren anne sütüyle beslenen yavru köpekler, anne sütü sayesinde karnı doymasının yanı sıra çeşitli hastalıklardan da korunmaktadır.

İnternette bir sürü fotoğrafta yavru köpeklerin süt içtiğini görmüşsünüzdür peki gerçek hayatta yavru köpek süt içer mi? Gelin birlikte bakalım. Yavru köpeklerin dışardan gelebilecek hastalıklardan korunması ve beslenmesi anne sütü sayesinde olmaktadır. Yavru köpek anne sütünün içerisinde yer alan laktoz moleküllerini sindirebilmek için “laktaz” isimli enzimi üretmektedir.

Anne sütünü bırakan yavru köpek vücudu, laktaz’a ihtiyacı olmadığı için üretimini azaltır. Bu dönemde anne sütü olmadığı için mama ve diğer türlü besinleri tüketmek zorunda kalan yavrunun sahibi, yavru köpek süt içer mi? Sorusu ile baş başa kalır. Kesinlikle yavru köpeğinize sütten kesildikten sonra başka bir canlının sütünü vermemeniz gerektiğini bilmeniz köpeğinizin sağlığına fayda sağlayacaktır. Eğer zorunlu sebepler dolayısıyla annesinden ayrılmış bir yavru varsa; süt tozu alınıp hazırlanarak verilmelidir. Süt tozuna ulaşma imkanınız yoksa; önermiyoruz fakat zorunlu durumlarda geçerli kabul edilebilecek keçi sütü takviyesi yapılabilir. Fakat en kısa zamanda süt tozu almaya özen göstermelisiniz. Mutlu Patiler Pet Shop kapıda ödemeyle süt tozu satışı yapmaktadır.

Yavru köpekler anne sütünden kesildikten sonra kesin olarak başka hayvanların sütüyle beslenmemelidir. Eğer beslenirse başınıza şu gibi sorunlar açılabilir:

  • İshal
  • Kusma
  • Alerji

Yavru köpekler anne sütünden kesildikten sonra takviye gıda olarak inek veya başka hayvanların sütünü almamalıdır. Eğer alırsa ve bu 3 rahatsızlıktan birini yaşarsa veteriner hekime başvurmanız daha etkili bir çözüm yolu olacaktır.

Yavru Köpek Anne Sütüne Ek İnek Sütü Alabilir mi?

Yavru Köpek Anne Sütüne Ek İnek Sütü Alabilir mi
Yavru Köpek Anne Sütüne Ek İnek Sütü Alabilir mi

Yavru köpek anne sütüne ek inek sütü alabilir mi? Sorusu, yavru köpek süt içer mi? Sorusunun bir başka konusudur. Yavru köpek en verimli besin olarak anne sütü almalıdır. Eğer yavru daha sütten kesilmemişse ve anne sütünün yetersiz geldiğini düşünüyorsanız, ona inek sütü vermeyi tercih etmeyiniz.

İnek sütü içerisinde bulunan bileşenler, yavru köpeğin alması gereken bileşenlerden farklılık göstermektedir. Bu yüzden inek sütü yavru köpek için sağlıklı değildir. Sütten kesilmemiş bir yavrunun kesinlikle anne sütü ile beslenmesi onun için daha faydalı olacaktır. Yavru köpek için en faydalı ve sağlıklı besinin anne sütü olması gerektiğini unutmayınız.

Yavru köpek anne sütünden kesilmeden önce sahiplenilirse hem fiziksel hem psikolojik anlamda gelişimini tamamlamakta zorluk yaşayacaktır. Yavru köpek sahipleneceğiniz zaman bunu göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekmektedir.

Yavru Köpek İçin Anne Sütü Önemi

Yavru Köpek İçin Anne Sütü Önemi
Yavru Köpek İçin Anne Sütü Önemi

Yavru köpek için anne sütü önemi oldukça fazladır. Yavrunun her türlü gelişimi açısından doğduktan 2 ay sonraya kadar annesiyle kalması gereklidir. Annesiyle birlikte vakit geçiren yavrular kardeşleriyle de vakit geçirdiği için psikolojik gelişiminin ilk evresini tamamlamış olacaktır.

Yavru köpek için anne sütü önemi köpek sahiplenecek biri için bilinmesi gereken konulardan biridir. Anne sütü yavru köpek için en önemli besin olmasıyla birlikte ilk 2 ay alınacak anne sütü yavrunun ileriki hayatındaki davranışlarını ve karakterini de etkileyecektir. Bunun sebebi ise her canlının hayata gözlerini ilk açtığında anneye ihtiyaç duymasıdır.

Besin bakımından da daha önce bahsettiğimiz gibi anne sütünden faydalısı olmadığından dolayı yavru köpek için anne sütü önemi saymakla bitmeyecek bir konudur. Evcil hayvan sahiplenmeyi düşünen biriyseniz ve alacağınız hayvan yavruysa en çok dikkat etmeniz gereken konunun anne sütü olduğunu unutmamanızda fayda var.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat