Yavru Köpekler

Yavru Köpekler

Yavru Köpek Bakımı Hakkında Bilmemiz gerekenler

Kalabalık, yüksek sesler ve çocukların onları sevmek için yakalamaya çalışmaları gibi birçok sebepler ilk zamanlarda yavru köpeklerin tedirgin olmasına ve korkmasına neden olabilmektedir. Yavru köpeğinizi evde hava akımından uzak ve sıcak bir yaşam alanı sağlamanız gerekir. Köpeğiniz belirleyeceğiniz bir bölgeyi dinlenmek ve uyumak için kullanacak ve kendini bu bölgede güvende hissedecek. Bu alan giriş veçıkış kapısı olan bir yuva veya kutu da olabilir.

Bunun haricinde yere koyacağınız onun ebatlarına uygun bir döşek ya da sepet de onun işini görür. Yavru köpekler günün büyük bir bölümünü genelde uyuyarak geçirir. Deyimi yerindeyse hatta bazen ölü gibi uyurlar. Çünkü uyku uyumak yavru köpekler için büyük bir ihtiyaçtır.

Köpek sahipleri bazen bu durumdan telaşa kapılıp köpeklerinin hasta olduğunu düşünürler. Ancak endişe etmenize gerek yoktur. Bu durum yavru köpekler için oldukça olağan bir durumdur.

Yavru köpeğinizi zorla yerinden çıkarmaya çalışmayın. Eğer bulunduğu yerde kalmak istiyorsa bırakın istediği gibi yerinde kalsın. Kendi istediği zaman zaten çıkacaktır. Çocukların köpeğinizi kızdırmasına ve sıkıştırmasına da asla izin vermeyin.

İlk zamanlarda evin her yerini kullanmasına müsaade edin. Hem bulunduğu yere yabancı olduğundan hem de ev ona ilk olarak büyük bir alan geleceği için korku halinde olacaktır. Aynı zamanda bu durum tuvalet eğitimi bakımından da doğru bir davranış değildir.

Sizin gözetiminiz altında köpeğinize evi yavaş yavaş tanıtmanız gerekir. Kullanması yasak olan yerleri ona öğretmeniz gerekir. 

Evde yanlış bir şey yaptığında eğer biri ona kızmış ise, diğer bir kişinin gidip onu kesinlikle sevmemeli ve ilgi göstermemelidir. Çünkü bu şekilde bir davranış gelecek yıllarda köpeğinizin ona kızan kişinin sözünü dinlememesine ve şımarık tavırlar sergilemesine neden olur. Şımarık bir köpek asla laf dinlemez ve kendi kafasına göre yaşamayı tercih eder. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız ilk günlerden tedbiri elden bırakmamanız gerekir. Yavru köpeğinize onun patronu olduğunuzu, onun sahibi olduğunuzu ve sözünüzün dinlenmesi gerektiğini hissettirmeniz gerekir.

Yavru Köpekler İçin Öğrenme Aşaması

Yavru köpeklerde öğrenme sürekli tekrarla olmaktadır. Öncelikle kapasitelerinde bulunan (daha önce öğrendiği şeyler) davranışları uygulamaya başlar. Bu davranışları amaçlarına ulaşmak için yeterli olmazsa farklı yollar denemeye başlarlar. Deneme ve yanılmalardan sonra nasıl davranılması gerektiğini öğrenirler.

Yani ödülü elde ettiklerini anlarlar. Aynı davranışları her tekrar ettiğinde ödüle ulaştığını düşünürse, bu davranış artık köpeğinizin kapasitesine iyice yerleşir ve aynı uyarıcı etki olduğu sürece benzer davranışları sergilemeye devam ederler. Yani bu tepkiyi artık öğrenmiş olur.

Yavru köpeklerde diğer bir öğrenme yöntemi ise şartlı refleks yöntemidir. Bu duruma örnek vermek gerekirse; köpeğinize mama vermeden önce mama vakti diye seslenilirse, konuşma sırasında kullanılacak herhangi bir mama kelimesi ona yemek verileceğini düşünmesine neden olur.

Dışarıya çıkmaya hazırlanan sahibinin paltosunu giydiğini gören bir yavru köpeğin, sahibine karşı sevgi gösterisi yapması da bir diğer şartlı refleks örneklerinden birisidir. Bunun nedeni ise paltonun giyilmesiyle birlikte gezmeye çıkılacağını düşünmesidir.

Yavru Köpekler İçin Ödüllendirme

Ödül, yavru köpeğinizin nasıl davranması gerektiği şeyleri öğrenmesinde ve davranışlarında istediğiniz değişiklikleri yerine getirmesinde en büyük yardımcınız olacaktır. Köpeğinizin hoşuna giden her şey onun için bir ödül niteliği taşıyabilir. Okşanma, yiyecek, samimi bir sevgi gösterisi, aferin gibi bazı kelimeler ve dışarı gezmeye çıkarma gibi. Bu gibi davranışlarınız köpeğinizin istediğiniz şeyleri yapması konusunda onu teşvik eder.

Köpeğinizin sergilemiş olduğu davranışların birçoğu teşvik edilmesi ile meydana gelmektedir. Teşvik ya da ödül, gerçekleştirmiş olduğu davranışların ilerde tekrar edilme olasılığını kuvvetlendirir. Bunun yanında hızlı bir biçimde öğrenmesini sağlar.

Ödüllendirme yönteminin zamanı da oldukça önemlidir. Köpeğiniz sizin hoşunuza giden bir davranışı yaptığında, zaman geçmeden onu ödüllendirmeniz gerekir. Köpekler devamlı hareket halinde olan hayvanlardır. Bunun için geç yerine getirilen bir ödüllendirme, köpeğinizin hangi davranışı için ödüllendirildiğini anlamasını zorlaştırır. Köpeğinizi ödüllendirdiğiniz anda köpeğiniz ne ile ilgileniyorsa teşvik etmek istediğiniz davranışta o ilgilendiği şey olur.

Örnek verecek olursak; köpeğinize oturma eğitimi verdiğinizi düşünelim. Köpeğiniz oturduğu zaman tekrar ayağa kalkmasını bekleyip ödüllendirme yaparsanız, onun oturma hareketini değil, ayağa kalkma hareketini ödüllendirmiş olursunuz. Özellikle otur kalk ve tuvalet eğitimlerinde, ödüllendirme sistemi size çok yardımcı olacaktır.

 Aslına bakılacak olursa bu işin mantığı oldukça basittir. Köpeğiniz hoşunuza giden bir davranış sergilediğinde sizde aynı şekilde onun hoşuna giden herhangi bir şey yapın.

Yavru Köpekler İçin Cezalandırma

Yavru köpeklerin illaki bazı yaramazlıkları da olacaktır. Bu istemediğiniz davranışların tekrar edilmemesi için genellikle, cezalandırma veya yüksek sesle ikazda bulunma yöntemleri kullanılabilir.

Bu durumda en önemli olan şey, dozunuzu iyi ayarlamaktır. Eğer çok ağır bir cezalandırma yöntemi (dövmek, aç bırakmak veya karanlık bir yerde kilitli tutmak gibi) uygulanacak olursa, köpeğiniz yaşantısı boyunca sürekli sizden korkar ve bu sebepten dolayı sözünüzü asla dinlemez.

Bu da sevgiden çok korku üzerine kurulu olan itaatten başka bir şey olmaz. Bunun için köpeğinize fiziksel cezalar uygulamaktan kesinlikle uzak durun. Hatta yapmasını istemediğiniz şeylere küçük tedbirler alarak engellemeye çalışın. Ses tonunuzda yapacağınız küçük değişikliklerle köpeğinizin üstünde hâkimiyet kurmaya çalışın.

 Yapılması gereken en iyi şey, ilk günlerden itibaren köpeğinize “Hayır” kelimesinin ne anlama geldiğini en doğru şekilde öğretmek olacaktır. Böylelikle köpeğinizle beraber daha kolay ve rahat bir hayat devam ettirebilirsiniz.

Yavru Köpekler İçin Egzersiz

Köpekler için enerji ihtiyacı aktivite, yem tüketimi, yaş ve çevre ısısına bağlı değişiklik gösterir. Köpeğinize, enerjisini atabileceği aktiviteleri yapabilmesi için yeteri kadar egzersiz imkânı vermelisiniz.

Yavru köpekler çok hareketli hayvanlar oldukları için bol bol egzersiz ihtiyacı hissederler. Egzersiz ihtiyacı köpeklerin yaşı kadar cinsleriyle de alakalı bir durumdur. Örnek verecek olursak; bir Terier köpeğinin egzersiz ihtiyacı bir av köpeğine göre daha azdır. Sahip olduğunuz köpeğinizin ırk özelliklerini araştırarak onun egzersiz ihtiyacının ne kadar olduğunu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Ancak köpeğiniz hangi cins olursa olsun bütün köpekler için günlük kısa yürüyüşler kesinlikle şarttır.

Büyük ve dev cins köpeklerin kemik gelişimi ve gelişim süreçleri daha uzun sürdüğü için egzersiz ihtiyaçları sınırlı olmalıdır. Yüksek yerlerden atlamalar, uzun mesafeli koşular ve ağır egzersiz programları kemik gelişimleri tamamlanmadığı sürece yaptırılmaması gerekir.

Yavru Köpekler için Tüy Bakımı ve Fırçalama

Tüy bakımı özellikle köpekler için üstünde önemle durulması gereken bir meseledir. Sebebi ise köpekler en az yılda iki kez tüy değişimi yaparlar. Bahçede yaşayan köpekler için bu durum genellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında daha sık dökülmeler şeklinde ve kısa sürer. Ancak evde yaşayan köpekler için yılın tamamına yayılarak süreç devam eder.

Eğer sizde herhangi bir cins yavru köpek sahiplenmek istiyorsanız firmamız ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Yavrularımızın tamamının aşıları ve periyodik bakımları tam olup herhangi bir sağlık problemleri bulunmamaktadır. Mutluluğa bir adım daha yaklaşmak için bize ulaşmanız yeterlidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat