York Shire Terrier

York Shire Terrier Irk Analiz ve Özellikleri

Kendi alanına müdahale edilmediği sürece çocuklar ile iyi geçinirler. Dışarıda gezmeye,  egzersiz yapmaya uygun değiller hemen yorulurlar. Eğer Yorkshire ırkı satın almayı düşünüyorsanız köpek aldığınızı düşünmeyin çünkü bebek gibidirler kıskanırlar, sürekli ilgi isterler ve soğuk ortamda bulunmaktan hiç hoşlanmazlar.

Oldukça sevimli olan Yorkshire ırkı boyuna, cüssesine bakmadan kendinden büyük köpeklere çok fazla dik başlı olabilirler ve aksine kediler ile çok iyi uyum sağlayabilirler. Yorkshire sindirim sistemleri hassas olabilir bu yüzden mama konusunda seçici davranabilir. Yorkshire’niz yemek yedikten sonra rahatsızlık veriyosa zaman kaybetmeden veteriner götürmeniz gerekmektedir.

Köpek satın alırken asla sorumsuz bir yetiştiriciden almayın. Yavruların hastalıksız olduğundan ve bakımlarının doğru bakıldığından emin olduğunuz yerden almanızı öneriririz. Yorkshire Terrier ırkının en güzel özelliklerinden birisi ise tüy dökmemesidir.

>> Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

York Shire
York Shire

Egzersiz İhtiyacı

Enerji düzeyleri oldukça negatif olan Yorkshire ırkları koşu yapmak, spor parkurlarında vakit geçirmek vb. gibi aktiviteler hiç onlara göre değildir.

En büyük aktiviteleri ve egzersiz ihtiyaçları sıcak bir odada eve gelen bir yabancıya havlamak ya da kendinden büyük bir köpek gördüğünde ona dik başlılık yapmaktır.

Eğer Yorkshire Terrier sahiplenmeyi düşünüyorsanız egzersiz ihtiyacı gibi bir sorumluluğunuz olmayacaktır.

Taranma İhtiyacı

Yorkshire Terrier ırkı, günlük bakım ve taranma ihtiyacı olan bir ırktır. Eğer günlük bakım ve taranma ihtiyacını gideremiyecekseniz, tüyleri profesyonel kişiler tarafından kesilerek kısa tutulmalıdır.

Gözünün önüne gelen tüyleri engellemek için bandaj kullanmanız gerekmektedir. Kulak çevresinde sarkık tüyleri olan bu ırkın düzenli bir şekilde kulak çevresindeki tüyleri temiz tutmak gerekir.

Beslenme

Yorkshire cinsi köpekler küçük taneli kuru mamalar ile beslenmelidir. Kesinlikle besin değerleri yüksek kaliteli, içeriği dolgun kuru mamalar ile beslenmelidir.

Siz evde yemek yediğinizde sizden sürekli ev yemeği isteyebilir bunun sebebi her köpekte olduğu gibi ev yemeğinin köpeklere daha lezzetli gelmesidir.

Bir kere bile ev yemeği verdiğinizde kuru mama ile mutsuz olacaktır ve bu durum sosyal hayatına yansıyacaktır.

Bu sevimli dostlarımız için sağlıklı olan sadece içeriği düzgün kaliteli kuru mamalardır.

Yorkshire Terrier Eğitimi

Yorkshire Terrier ırkı için çok fazla eğitime açık olduğunu söyleyemeyiz.

Tuvalet eğitimi onlar için yeterli olacaktır. Bu sevimli ufak dostumuz kendi halinde yaşamayı sevdiği için ve inatçı karaktere sahip oldukları için itaat eğitimine karşılık veremeyebilir. Sandık eğitimi önerilir.

Kökeni

Yorkshire Terrier İngiltere’de haşaratları yakalamak için üretilmiştir. 1872’de Amerka’ya getirilmiş olan Yorkshire Terrier 1878’de Amerika’lılar tarafından aşırı ilgi görmüş be Yorkshire Terrier sosyete tarafından süs köpeği olarak bilinmiştir.

Fiziksel Yapısı

Erkeklerde Ağırlık :2-5 kg
Dişilerde Ağırlık : 2-4 kg

Erkeklerde Yükseklik :15-20
Dişilerde Yükseklik : 14-19

Ortalama Yaşam Erkeklerde : 12-17 Yıl
Ortalama Yaşam Dişilerde : 13-16

Satılık Yorkshire Terrier Yavrusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

York Shire Yavrusu
York Shire Yavrusu

Satılık Yorkshire Terrier Yavruları tatlı köpekler olabilirler, fakat çok bölgesel de olabilir.

Satılık Yorkshire Terrier yavrularını alırken yürüyüşe çıktığınız zamanda, herhangi bir farklı köpek gördüklerinde kavga edebilir veya çok heyacanlanabilirler.

Satılık Yorkshire Terrier yavrularının, karlı havalarda ayaklarının tuzdan korunması gereklidir. Eğitilebilirler. Çok iyi dinleyicilerdir.

Yorkshire Terrier ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat