Mutlu Patiler » Yorkshire Terrier
Biewer Yorkshire Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Yorkshire Terrier

Evinde köpek beslemek isteyenler, küçük görüntüsü ve zekası ile ön plana çıkan hayvanları tercih ederler. Yorkshire terrier İngiltere kökenli olan ve küçük köpek ırkları arasında yer alan bir köpek cinsidir. Küçük ve kısa gövde yapısını, uzun ve yumuşak tüyleri sarmaktadır. Cesur ve enerjiktir ve ailesine her zaman çok bağlıdır.

Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire terrier cinsi köpekler, köpek ırkları arasında en cesur olanlarıdır. Küçük yapılarına rağmen sahiplerin korumak için büyük cesaret gösterirler. Diğer hayvanları ve köpekleri sevmedikleri için sürekli saldırgan olabilirler.

Eğitmek ve dışarıda gezdirmek istenildiğinde mutlaka tasma takılmalıdır. İnsanlara karşı aşırı düşkünlük ve sadakat gösterir. Zeki oldukları için söylediklerinizi kolay anlarlar.

Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin en bilindik özelliği cesur olmalarıdır.

Yorkshire Terrier Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Köpek bakımları ve beslenmeleri, cinslerine göre değişiklik gösterebilir. Köpeklerin sağlıklı ve güzel görünebilmesi için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin, tüyleri, ipek gibi yumuşaktır ve sürekli olarak taranması ve temiz tutulması gerekir.

Tüy dökme olayı en az olan bir cinstir. Beslenmelerinde özel mamalar kullanılır ve sağlıkları açısından mama kapları ile su kaplarının düzenli olarak her gün temizlenmesi gerekir.

Yorkshire Terrier Köpeklerde Eğitim

Akıllı köpek cinslerinin başında gelen Yorkshire terrier köpeklerinin eğitimleri diğerlerine göre daha kolaydır. Sahiplerinin vermiş olduğu tüm komutları ve ne dediklerini anlar, verilen komutları yanıt verirler. Zeki oldukları kadar inatçı özellikleri de vardır. Minik yapısına rağmen saldırgan olduğu için mutlaka tasma ile gezdirilmelidir.

Eğitimi en kolay hayvanlardan birisidir. Küçük yaşlarda başlanılan eğitimlerde, komutları yerine getirmesi için bisküvi ile ödüllendirme yapılabilir. Yavru Yorkshire terrier köpekler, sık çiş yapma ihtiyacı hissettiği için 6 -9 ay olana kadar çiş eğitimleri verilmelidir. Tuvalet eğitimi için her gün sabah, akşam, 2 – 3 defa dışarıya çıkarmak yeterli olacaktır.

Yorkshire Terrier eğitimi en kolay hayvanlardan biridir.

Yorkshire Terrier Fiyatları

İngiliz köpek ırkı olarak bilinen Yorkshire terrier köpeklerin satış fiyatları ülkelere göre değişebiliyor. Türkiye’de, yavru ve yetişkinlik durumlarına göre fiyatları ortalama 3.500 TL ile 7.000 TL arasında değişebiliyor.

Fiyatları etkileyen kriterler şunlardır;

  • Yorkshire terrier saf kanlı oluşu,
  • Köpeğin aile şeceresi,
  • Anatomik yapısı,
  • Erişkin olması ve fiziksel yapısı,

Köpek sahibi olmak isteyenlerin sayısı arttıkça oluşan talepten dolayı fiyatlarda artış gösterebiliyor.

Yavru Yorkshire Terrier

Sevimli ve cana yakın özelliklerinden dolayı daha çok kadınlar tarafından tercih edilen bir köpek cinsidir. Yetişkin Yorkshire terrier cinsleri, eğitimlerini almış ve sahiplerinin komutlarını birebir uygulamaya başlarlar. Yavru Yorkshire terrier cinslerini, bahçesiz evlerde yaşayanlar tercih etmekte ve buralar için en uygun köpek cinsi olduğu belirtilmektedir. Mutlu Patiler tarafından, Yorkshire terrier eğitimleri ve bakımları hakkında her türlü bilgi verilmektedir.

Yorkshire Terrier Tüy Döker Mi?

Yorkshire terrier cinsi neredeyse hiç tüy dökmeyen cinslerden birisidir. Yumuşak ve ipeksi tüyleri, her gün tarandığında daha düzgün ve temiz görünecektir. Tüy yapısı alerjiye neden olmaz ve çok az tüy döktüğü için evlerde sorun oluşturmazlar. Dökülen tüyler, tüy toplayıcısı ile rahatlıkla temizlenebilir.

Yorkshire Terrier Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır?

Yorkshire terrier köpeklerin bakımları kolaydır. Uzun ve yumuşak tüylerinin günlük taranması gerekir. Taranmadığı zaman tüylerde düğümlenme görülebilir. Hareketli oldukları için egzersiz yapmaya gerek yoktur ve düzenli olarak dışarıya çıkarmak tuvaletlerini yapmaları için yeterlidir.

Yorkshire Terrier Ne Kadar Yaşar?

Köpeklerin yaşam süreleri, cinslerine ve özelliklerine göre değişmektedir. Yorkshire terrier cinsleri ortalama 12 – 16 yıl yaşamaktadır. Köpeklerin temizliği, bakımları ve beslenmeleri, sağlıkları ve yaşam süreleri açısından önemlidir. Günlük beslenmelerinde kullanılan mama kaplarının temizlenmesi çeşitli hastalıklara karşı korunmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Yorkshire Terrier Kaç Yavru Doğurur?

Köpekler ortalama 4 yavru doğururlar. Yorkshire terrier cinslerinin 3 – 6 yavru doğurduğu bilinmektedir. Yavru sayısı, köpeğin yetişkinlik durumu ve sağlığına bağlı olarak değişir. Gebelik dönemleri, 58 gün ile 72 gün arasında değişebiliyor.

Yorkshire Terrier Evde Beslenir Mi?

Yorkshire terrier cinsleri, soğuğa karşı aşırı hassasiyet gösterdiği için evde beslenebilecek en uygun köpek cinsidir. Evde oldukça aktif olup, egzersize ihtiyaç duymazlar. Evde beslemede, tüylerinin bakımı, dişlerinin düzenli temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Yorkshire Terrier Kaç Kilo Olur?

Yorkshire terrier cinsleri ortalama olarak 1.36 kg ile 3. 17 kg arasında olduklarında ideal kilolarına ulaşmış olurlar. Kiloları, 3.5 kg üzerine çıktığında, kemiklere binecek yük fazlalığı nedeniyle eklem sorunu yaşayabilirler. Düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmeli ve ideal kilosunda kalmasını sağlayacak beslenme programları uygulanmalıdır. Veteriner kontrolleri sayesinde, daha sağlıklı olmaları ve yaşam sürelerinin uzun olması sağlanabilir.

Yorkshire Terrier Yavru Nasıl Beslenir?

Küçük cüsseli bu cinslerin beslenmesinde kuru mama önemli bir yere sahiptir. Yavru Yorkshire terrier köpekler için hazırlanan özel mamalar şunlardır;

  • Tavuklu köpek maması,
  • Kuzu etli köpek maması,
  • Özel karışımlı yavru köpek maması,

Yavru Yorkshire terrier beslenmesi ve bakımı hakkında doğru bilgiler edinmek ve uygulamak önemlidir.

Yorkshire Terrier Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

Köpek cinslerinin büyük çoğunluğu, çift katmanlı kürk yapıları sayesinde soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Ancak Yorkshire terrier cinsleri, soğuğa karşı dayanıklı değildir. Soğuk havalarda dışarıya çıkartırken, özel köpek kazaklarının giydirilmesi gerekir.

Yorkshire Terrier Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Yorkshire terrier evde yalnız kalabilir. Gün içerisinde 6 -7 saat evde yalnız bırakılması önerilmektedir. Uzun süre yalnız kaldıklarında psikolojik sorunlar görülmeye başlayabilir ve bu süreye dikkat edilmelidir.

Yorkshire Terrier Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde beslemek için köpek alırken, güvenilir yerlerden alınmaya dikkat edilmelidir. Mutlu Patiler, Yorkshire terrier cinslerinde kişilerin nelere dikkat edecekleri konusunda bilgilendirme yapıyor. Köpeğin, ırkının orijinal olmasına, kulak şekline, burun yapısına, kilo ve boyutlarına, diş yapısına dikkat edilmelidir.

WhatsApp chat