Yumurta Maması Kaç Günde Tüketilmeli

Yumurta Maması Kaç Günde Tüketilmeli

Yumurta maması kaç günde tüketilmeli

Muhabbet kuşu, kanarya, papağan veya diğer kafes kuşlarımızın yaşamlarına daha sağlıklı devam edebilmesi ve daha verimli üreyebilmeleri için kuşlarımıza vermiş olduğumuz mamaların belli ömürleri vardır.

Eğer hazırlamış olduğumuz bu mamalar kafesin içinde durması gerekenden daha fazla bir süre bırakılırsa bayatlayarak veya bozularak kuşlarımızın zehirlenmesine neden olur. Bu yazımızda yumurta mamalarının kaç gün içerisinde tüketilmesi gerektiği hakkında bazı detaylar vereceğiz.

Kafes kuşlarına birçok farklı yumurta maması hazırlanılarak verilebilir. Bu mamalar içeriğindeki zenginleştirilmiş malzemelerle birlikte birbirleri arasında tat ve fayda bakımından değişiklikler gösterir.

Aynı şekilde içerisindeki malzemelere dayalı olarak tüketilme süreleri de değişmektedir. Bazı yumurta mamalarının kaç günde tüketilmesi gerektiği konusuna değinecek olursak;

İçeriğinde yumurta ve süt bulunan yumurta mamaları

İçinde süt ve yumurta bulunan yumurta mamaları kuşlara verildikten sonra gün içerisinde tazelenmesi ya da kuşunuz bitiremediği takdirde kafesin içinden alınması gerekmektedir. Çünkü süt ve yumurta çabuk bir şekilde bozulma göstererek mamanında bozulmasına neden olur. Mamayı gün içerisinde değiştirmemeniz halinde kuşunuzun zehirlenmesine neden olabilirisiniz.

Nemlendirilmiş hazır yumurta mamaları

Kendiliğinden hazır olarak nemlendirilmiş olarak satılan yumurta mamalarında koruyucu maddeler bulunduğu için bekleme süreleri de elde hazırlanan mamalara nazaran daha fazla olmaktadır.

Nemli hazır olarak satılan mamaları kuşunuza verdikten sonra 2-3 gün içerisinde mamanın tazelenmesi gerekir. Tazelenmediği takdirde mamanın içinde bulunan nemlendirici mamayı bozarak kuşunuzun mide rahatsızlığı geçirmesine neden olursunuz.

Doğal sebze ve meyvelerle hazırlanmış yumurta mamaları

Doğal sebze ve meyvelerle hazırlanan mamalar diğer hazır mamalara narazan daha sağlıklıdır ancak, tüketilmeleri konusunda oldukça dikkatli olunması gerekir. Sebze ve meyvelerle harmanlanarak hazırlanan mamalar en geç gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

Tüketilmemesi halinde mamanın kafesten alınarak tazelenmesi gerekir. Aksi halde meyve ve sebzeler mamanın içinde bozularak zehir etkisi yaratacağı için kuşunuzun zehirlenmesine ve hatta hayatını kaybetmesine bile neden olabilirisiniz.

Yukarıdaki maddelerde de belirttiğimiz gibi kuşlarımıza verdiğimiz mamaların önemi kadar tüketilme sürelerine de çok dikkat etmemiz gerekir. Eğer tüketim sürelerine dikkat etmezsek kuşlarımızın ciddi sağlık problemleri yaşamasına neden olabiliriz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat