Köpek İlanlarıMaltipoo kategorisinde 677 ilan bulundu.

Maltipoo

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Maltipoo

Maltipoo köpek cinsi Maltese ve Toy Poodle ırklarının melezidir. Maltipoo köpek cinleri MultaPoo ve MaltiDoodle gibi farklı isimler ile de bilinmektedir. Oldukça sevimli bir görünüme sahip olan Maltipoo köpek ırkı Amerikan Kennel Kulübü tarafından da tescillenmiştir. Yumuşacık ve kıvırcık tüylere sahip olan Maltipoo köpek cinsi sadece 21 ile 25 cm uzunluğunda olup ağırlıkları 1,5 kilo ile 4 kilo arasında değişebilmektedir.

Maltipoo Özellikleri

Maltipoo çok az tüy dökme özelliğine sahip olması ile tanınmaktadır. Özel bir ırk olarak bilinen Maltipoo cinsi köpeklerin kemik yapıları da oldukça ufak olduğu için çok çabuk zarar görebilir ve dış çevreden etkilenebilmektedirler.

Genellikle kahverengi ve beyaz tüy rengine sahip olan Maltipoo cinsi köpeklerde bazen büyüdüklerinde renk değişiklikleri görülebilmektedir. Büyüdükçe limon rengi tonuna doğru bir renk değişikliği yaşayan Maltipoo cinsi köpeklerin ayrıca göz kenarlarında ve pençe içlerinde siyah renk hakimdir.

En fazla 4 kilograma kadar çıktıkları bilinmektedir. Ayrıca boyları da en fazla 25 cm uzunluğunda olabilmektedir. Küçük köpek ırkı içerisinde yer alan Maltipoo cinsi köpekler evde bakılmak için en uygun köpek cinslerinden biridir.

Maltipoo Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Küçük ve hassas bir yapıya sahip oldukları için Maltipoo cinsi köpekler soğuğa karşı dayanıklı değillerdir. Bunun için sıcak bir ev ortamında bakılması oldukça önemlidir. Kemik yapıları hassas ve oldukça ufaktır. Çevresel faktörlerden kolaylıkla etkilenebilen bir yapıya sahip olan Maltipoo cinsi köpeklerin sık sık yıkanması ve taranması gerekmektedir.

Kulak içlerinin ve yüz bölgesinin temizliğine de çok dikkat edilmelidir. Bunların dışında rutin olarak veteriner ve aşı kontrollerinin yapılması Maltipoo cinsi köpeklerin bakımı için yeterli olacaktır.

Beslenme düzeni olarak çok ağır besinlerin verilmemesi uygun olacaktır. Özel bir ırk olduğu için küçük ırk köpeklere uygun kuru ve yaş mamalar ile beslenmesi yeterli olacaktır. Maltipoo cinsi köpeklere kendi mamaları haricinde sadece eğitimi sırasında kullanacağınız ödül mamalarını verebilirsiniz. Bir öğünde sadece 1 veya 2 fincan kadar kuru mama vermeniz yeterli olacaktır.

Maltipoo cinsi köpeklerin diş yapıları oldukça hassastır. Bunun için tercih edeceğiniz mamaların kemik ve diş gelişimini destekleyen içeriğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Maltipoo Köpeklerde Eğitim

Eğitime de oldukça açık bir köpek cinsi olduğu için yavru döneminde iken tuvalet ve itaat eğitimlerini de kolaylıkla öğretebilirsiniz. Küçük bir ırk olmalarına karşın çok çabuk öğrenen bir yapıları olduğu için Maltipoo köpeklere ödül mamaları ile birlikte her şeyi kısa sürede öğretebilirsiniz.

Sadece ödül mamaları değil çeşitli eğitici oyuncaklar da Maltipoo cinsi köpeklerin oldukça ilgisini çekebilmektedir.

Maltipoo cinsi köpeklerin eğitimi sırasında ceza sisteminin kullanılması pek önerilmemektedir. Oldukça hassas ve duygusal bir yapıya sahip oldukları için ceza sistemi Maltipoo cinsi köpeklerin psikolojisini bozabilmektedir. Oyuna oldukça düşkün oldukları için sürekli olarak oyun oynayarak istediğiniz komut ve tuvalet eğitimini kısa sürede öğretebilirsiniz.

Maltipoo 2023 Fiyatları

Maltipoo cinsi köpeklerin fiyatlarına bakıldığında benzer ırktaki köpekler ile hemen hemen aynı fiyat aralıklarında olduğu görülebilmektedir. Yaklaşık olarak yavru bir Maltipoo cinsi köpeğin fiyatı 2023 yılında 5.000 lira ile 8.000 lira arasında değişebilmektedir. Cinsiyeti ve tüy rengi Maltipoo köpeklerin fiyatları arasındaki farklılara neden olabilmektedir.

Maltipoo Yavru

Yetişkin Maltipoo köpekler kadar yavru Maltipoo köpeklerin de bakımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle yavru döneminde iken çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda bulunmamasına dikkat edilmelidir. Yavru döneminde iken tüylerinin sağlıklı ve bakımlı olabilmesi için uygun bakım şampuanları kullanılarak düzenli bir şekilde yıkanması ve taranması gerekmektedir.

Yavru Maltipoo köpeklerin özellikle kulak içleri çok sık kirlenebilmektedir. Bunun için köpek kulak içi bakım ürünleri kullanılarak Maltipoo köpeklerin kulak içlerinin temizlenmesi sağlıkları için büyük önem taşımaktadır. Maltipoo köpeklerin yavru döneminde iken sadece veterinerin önerdiği kuru ve yaş mamaları ve belirtildiği oranda tüketmelidir.

Maltipoo tüy döker mi?

Maltipoo köpek ırkı hem yavruluk hem de yetişkinlik dönemi içerisinde çok az tüy dökmektedir. Küçük ırk köpekler ile kıyaslandığında oldukça az tüy dökme özelliği olması ile dikkat çekmektedir. Bunun için de köpek tüyüne karşı alerjisi olan kişilerin rahatlıkla sahiplenebileceği ve bakabileceği özel bir ırk olarak bilinmektedir.

Maltipoo köpeklerin bakımı kolay mıdır?

Özel bir tüy yapısına sahip olduğu için Maltipoo köpeklerin sadece temizliği ve tüy bakımı konusunda dikkatli olmanız yeterli olacaktır. Diğer köpek ırkları ile karşılaştırıldığında yemek konusunda sadece özel ırk mamalarını kullanmanız yeterli olacaktır.

Tam bir ev hayvanı olarak bilinen Maltipoo köpekler sıcak bir evde kolaylıkla bakılabilecektir. Ancak hasta olmaya yatkın bir bünyeleri olduğu için yıkadıktan sonra soğukta bırakmamaya dikkat etmenizde yarar olacaktır.

Maltipoo ne kadar yaşar?

Maltipoo cinsi köpekler ortalama olarak 10 ile 13 yıl kadar yaşayabilmektedir. Küçük ırk köpeklerde meydana gelen bazı kalıtsal hastalıklar olmadığı sürece Maltipoo köpeklerin uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşadığı bilinmektedir.

Maltipoo kaç yavru doğurur?

Maltipoo cinsi köpekler küçük bir ırk oldukları için gebelik dönemlerinden sonra en fazla 4 adet yavru doğrulabilmektedir. 1 ile 4 adet yavru arasında değişen doğumları sonrasında sağlıklarını koruyabilmeleri için düzenli olarak veterinere götürmeniz tavsiye edilmektedir.

Maltipoo cinsi köpeklerin kendi cinsleri dışında farklı bir köpek ile çiftleştirilmesi kesinlikle uygun değildir. Çok hassas bir bünyeye ve oldukça küçük bir yapıya sahip oldukları için sadece kendi ırklarındaki köpekler ile çiftleşebilmektedirler. Süs köpekleri cinsi içerisinde olan Maltipoo köpekler sadece veteriner kontrolünde çiftleştirilmelidir.

Maltipoo evde beslenir mi?

Tam anlamı ile bir oyun köpeği olarak biline Maltipoo cinsi köpekler kesinlikle yapıları gereği de ev hayvanıdır. Oldukça narin bir yapıya sahip oldukları için dışarıda beslenmek için uygun değillerdir. Çok sıcaktan ve soğuktan kısa sürede etkilenerek hasta olmaya oldukça yatkın bir bünyeleri vardır.

Maltipoo ne kadar büyür?

Maltipoo cinsi köpekler yaklaşık olarak 1,5 kilo ile en fazla 4 kilo aralığında olabilmektedir. Ayrıca uzunlukları da 21 cm ile 25 cm arasında değişebilmektedir. Oldukça küçük bir yapıya sahip olan Maltipoo cinsi köpekler fazla büyümemektedirler.

Maltipoo evde yalnız kalabilir mi?

Maltipoo cinsi köpekler oldukça sosyal hayvanlardır. Çocuklar ile de muhteşem anlaşabilmektedirler. Evde yanız kaldıklarında yaramazlık yapmadıkları için gönül rahatlığı ile bu sevimi dostları evde besleyebilirsiniz. Akıllı köpek grubunda yer alan Maltipoo cinsi köpekler eğitimleri kısa sürede öğrendiği için evde yalnız kaldıklarında da nasıl davranacaklarını bilirler.

Daha fazla ilan için; https://www.patibul.com/34/maltipoo 

Evcilmarketim.com
Patibultr