Kedi İlanlarıScottish Fold kategorisinde 456 ilan bulundu.

Scottish Fold

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Scottish Fold

Kıvrık kulak yapılarıyla ve sevimli bakışlarıyla sizi kendine çeken Scottish Fold cinsi kedilerin hem kısa tüylü hem de uzun tüylü varyasyonları bulunur. Uslu ancak oyun oynama ihtiyacı da duyan bu kediler aile ortamı için oldukça uygun kedilerdir.

Scottish Fold Özellikleri

İçe doğru kıvrık kulak yapılarıyla dikkat çeken ve bu sebepten ötürü sağır zannedilen Scottish Fold cinsi kediler şu özelliklere sahiptir:

  • Scottish Fold cinsi kediler akıllı ve cana yakın bir yapıya sahip olduklarından çocuklarla çok iyi geçinebilir, iri bir kedi olmadığından çocuklara zarar vermez. Bu yüzden Scottish Fold cinsi kedileri ev kedisi olarak nitelendirmek mümkündür.
  • Dört ile altı kilogram arası olan bu kedilerin vücutları orta büyüklüktedir ve kucağa alınmak için ideallerdir, ayrıca kucakta yatarak sevilmeye bayılırlar. Sakin bir yapıya ve bedensel olarak ortalama bir güce sahip oldukları için ev eşyalarına zarar verme gibi bir durum söz konusu olamaz.
  • Enerji düzeyleri ortalama olan bu kedilerin kas yapıları da diğer kedi cinslerine göre ortalama olarak kaldığı için onunla oyun oynayarak onu yormanız ve hemen ardından uyutmanız mümkündür.

Kolay eğitilebilir bir kedi türü olsa da herkesle oyun oynamak istemez, oyun oynayacağı kişiyi özel olarak seçmeyi tercih eder. Oldukça tatlı ve sevecen olan Scottish Fold cinsi kediler belirtilen özelliklerinden dolayı hem çocuklu ailelere hem de tek başına yaşayan insanlara arkadaşlık edebilir.

Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold cinsi kedilerin özel bir fiziksel rahatsızlığı ya da mide rahatsızlıkları söz konusu olmadığından bu kediler özel diyet programlarına ihtiyaç duymazlar. Bu kedileri standart mamalarla beslemeniz mümkündür. Tüy yapısı her ne kadar sık ve kısa olsa yılın belli dönemlerinde tüy değişimi yaşarlar, bu dönemlerde özel mamalar ya da damlalar kullanabilirsiniz.

Scottish Fold kedilerinin ağız sağlığı oldukça önemli olduğundan günde bir defa kedinizin dişlerini fırçalamalısınız, kulaklarını da hafta bir kez silmeye özen göstermelisiniz. Kedinizin size ve çevrenize zarar vermesini önlemek adına tırnaklarını rutin olarak kısaltabilir ya da kedinizin tırnaklarının doğal yollardan kırılmasını sağlamak için ona kedi tırmığı alabilirsiniz.

Scottish Fold Kedilerde Beslenme

Scottish Fold cinsi kediler vücutlarında daha fazla neme ihtiyaç duyduklarından haftada en az bir veya iki defa sağlıklı bir yaş mama ile onları beslemek önemlidir. Scottish Fold için yaş mama seçiminde jöleli bir yaş mama yerine soslu veya püreli bir yaş mama tercih etmelisiniz.

Cilt ve sindirim konusunda sıkıntı yaşayan bu kedilerin kuru mamalarının su tüketimi ile dengeli olması büyük önem taşır. Protein içeriği fazla olmayan, sağlıklı tahıllar barındıran kaliteli bir seçim kedinizin böbreklerini rahatlatacaktır. Scottish Fold cinsi kediler için en çok tavsiye edilen markalar ise Hills ve Proplan’dır. Bu mamaları gönül rahatlığıyla satın alarak kedinize verebilirsiniz.

Scottish Fold Kedilerde Eğitim

Scottish Fold cinsi kediler kolay eğitilebilir sevecen kediler olduklarından onlara sevgi gösterileri yapabilir, karınlarını okşayarak onları cezbedebilirsiniz.

Doğaları gereği zaten tuvalet eğitimine sahip olan Scottish Fold kediler için özel bir tuvalet alanı sunmanı yeterli olacaktır. Tırnaklarını kesebilmek için ise kucağınıza alıştırmalı, kucağınızdayken acele etmeden tırnaklarını teker teker kesmelisiniz.

Yavru Scottish Fold

Kesinlikle yaramaz olmayan yavru Scottish Fold kedileri hem tatlı görünümleriyle hem de uslu tavırlarıyla eğitilmek için uygundurlar. Evdeki eşyalara da zarar vermeyen bu kediler, diğer kedilerin aksine perdelere tırmanmaz, masalara çıkmaz ve eşyaları düşürerek kırmaz. Yavru kedi mamalarıyla kolaylıkla besleyebileceğiniz bu kedileri kucağınıza alıştırarak tırnaklarını kesmeye başlamalısınız.

Scottish Fold Fiyatları

Oldukça talep gören bir tür olan Scottish Fold cinsi kediler altı yüz elli lira ile altı bin lira arasında bir fiyata sahiptir. 

Scottish Fold tüy döker mi?

Scottish Fold cini kediler ikiye ayrıldıklarından bakımları da ikiye ayrılır. Kısa tüylü olan Scottish Fold cinsi kedilerin bakımları daha kolaydır ve onları haftada bir kez fırçalamak yeterli olacaktır. Uzun tüylü olan Scottish Fold cinsi kedilerin ise bakımları zordur ancak her gün tüylerini tarayarak tüy dökme sorununu engellemeniz de mümkündür.

Scottish Fold bakımı kolay mıdır?

Kısa tüylü Scottish Fold kedilerinin bakımı uzun tüylülere göre daha kolaydır ve bu kedilerin tüy dökme problemi minimumdur. Uzun tüylü Scottish Fold kedilerin tüylerini her gün taramalısınız.

Scottish Fold ne kadar yaşar?

Scottish Fold cinsi kedilerin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi durumunda on iki ile on yedi yıl yaşadığı görülmüştür. Bu kediler kulaklarında genetik mutasyona sahip olduklarından bazı hastalıklara yatkın olurlar. Yine de sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle, stresten uzak bir hayatla çok daha uzun yıllar yaşayabilirler.

Scottish Fold’un kulak yapısı nasıldır?

Kıvrık kulak yapısına sahip olan Scottish Fold cinsi kedilerin genellikle sağır olduğu söylense de bu doğru değildir. Beyaz tüylü bazı Scottish Fold cinsi kedilerde sağırlığa rastlamak olasıdır ancak sağırlık durumu Scottish Fold cinsine özel bir durum değildir. Tamamen beyaz tüylere sahip olan bir kedinin sağır olma ihtimali yüzde doksandır ve sağırlık beyaz tüy geniyle aktarılır.

Scottish Fold hangi cins ile çiftleşir?

Scottish Fold’lar kendi cinslerinden bir kediyle çiftleştirilemez, bu kediler kulak yapılarında genetik bir mutasyona sahip olduklarından yavrular hastalıklı doğacaktır. Bu durum o kadar ciddiye alınmıştır ki bazı ülkelerde iki Scottish Fold cinsi kedinin çiftleştirilmesi yasaklanmıştır. Scottish Fold cinsi kediler British Shorthair cinsi kediler ile çiftleştirilirler ve kedilerin yarısı düz, yarısı kıvrık kulaklı doğacaktır.

Scottish Fold nasıl bir kedidir?

Ev ortamına uyum sağlayabilen ancak yalnız bırakılması tavsiye edilmeyen bu kedilerin bakımı her gün diş fırçalanmasına ve her hafta tırnak kesilmesine dayanır. Kıvrık kulaklı Scottish Fold cinsi kedilerin tüyleri kısaysa haftada bir gün, uzunsa her gün fırçalanmalıdır. Su yoğunluklu hafif bir beslenmeye ihtiyaç duyan bu kedilerin tüyleri birçok renkte olabilir.

Scottish Fold hangi renklerde olur?

Scottish Fold cinsi kedilerin gri, gümüş, altın rengi, siyah beyaz, beyaz ve tarçın olduğu biliniyor. Ancak Scottish Fold cinsi kediler genellikle British Shorthair cinsi kedilerle çiftleştirildikten en sağlıklı ve orijinal rengin gri olduğu söylenebilir.

Safkan Scottish Fold nasıl anlaşılır?

Scottish Fold cinsi kediler laboratuvar ortamında üretilen kediler olduklarından çekinik bir gen yapısına sahiptir ve bu genler diğer kedi türü genleriyle karıştığında kendilerini göstermezler. Bu yüzden herhangi bir sertifikaya ihtiyaç duymadan bizzat görünüş itibariyle de safkan olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

Evcilmarketim.com
Patibultr