Kedi İlanlarıMaine Coon kategorisinde 21 ilan bulundu.

Maine Coon

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Maine Coon

Kaslı ve gelişmiş gövde yapıları ile ön plana çıkan, sert iklimlere karşı dayanıklılığı yüksek olan Maine Coon, adeta kürk giymiş bir tüy görüntüsüne sahip olan kedi ırkıdır. Özellikle soğuk iklimlerde yaşamak konusunda başarılı olan bu kedi ırkının, söz konusu özelliğini ise yüksek hacme sahip tüylerine borçlu olduğunu söylemek mümkündür.

Maine Coon Özellikleri

Elbette ki kedi ırklarının tamamına sevgi konusunda yüksek hassasiyet gösterilmelidir. Ancak bu konuda Maine Coon kedi ırkına farklı bir ayrıcalık tanınması gerektiğini söylemek mümkündür. Bunun temel nedeni, söz konusu kedi ırkının soyunun tükenmek üzere olmasıdır. Bu durumun şu bilgi ile desteklenmesi de mümkündür; gövde ve kemik yapıları sebebiyle son derece güçlü olan bu ırk, duysal olarak fazlasıyla hassastır. Bu sebeple kendi sevgi dolu yapılarını sahiplerinden de beklediklerini söylemek mümkündür.

Maine Coon özellikleri ile ilgili verilebilecek bir diğer önemli bilgi, uyumlu yapılarıdır. Bu kedi ırkını dost edinen hayvan severlerin, herhangi bir uyum problemi ile karşı karşıya kalmaları mümkün değildir. Son derece nazik bir kedi ırkı olan bu ırkın, yalnızca yabancılara karşı mesafe takınacaklarını, bunun ise uzun sürmeyeceğini belirtmek doğrudur.

Maine Coon fiziksel özellikleri açısından merak edilen ilk unsur, ağırlıklarıdır. Bu kedi ırkının erkeğinin 12 kilograma kadar çıkması mümkündür. Dişiler için gözlemlenmiş ortalama ağırlık ise 3,5 ila 6 kg aralığındadır. Ağırlığı etkileyen unsur ise cinsi ve safkan olup olmadığı bilgisidir.

Kulakları dik ve uca doğru hafif sivri olan Maine Coon ırkı, oval ve büyük bir göz yapısına sahiptir. Kafa yapısı ile vücudu ile orantılı ve orta genişliktedir. Yüz hatlarının ise yuvarlak olmaktan ziyade nispeten uzun olduğu görülmektedir.

Maine Coon Bakımı

Maine Coon, vücut yapısı gereği obeziteye meyli bulunan ve bu sebeple düzenli egzersiz yapması gereken bir ırktır. Günlük koşturmacası ve hareketi, egzersiz açısından yeterli değildir. Bunun, profesyonel egzersiz teknikleri ve yürüyüşler ile desteklenmesi gereklidir.

Maine Coon bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur, beslenmedir. Beslenmede de aşırıya kaçılmamalıdır. Porsiyon boyutları önemsendiği gibi, porsiyon sıklığı da önemsenmelidir. Bu çerçevede en sağlıklı yönlendirmeyi, uzman veteriner hekimler yapacaklardır.

Maine Coon Kedilerde Beslenme

Beslenme, bütün kedi ırkları açısından önemlidir. Protein açısından zengin bir diyet programı ile beslenmesi gereken kedilerde doğru mama seçiminin önemi de oldukça büyüktür. Bunun temel nedeni, kilo almaya meyli bulunan kedi ırklarında bu sebeple kalp rahatsızlıklarının da boy gösterecek olmasıdır. Bu sebeple sağlıklı bir patili dost için sağlıklı mama seçimi zorunluluğu vardır.

Maine Coon Eğitimi

Sahiplerine karşı yüksek bir sevgi hisseden ve onlara bağlı olan Maine Coon kedi ırkı açısından eğitim, zahmetli süreçler bütününden oluşmamaktadır. Son derece uysal olan, sahiplerinden gelen komutları yüksek zeka seviyeleri sebebiyle düşünce süzgecinden geçirerek uygulayan bu kedi ırkına, belirgin, kısa ve sevgi dolu komutlar vermek yeterlidir. Eğitim süresinin zaman zaman oyunlar ve ödüller ile desteklenmesi de mümkündür. Ancak bunun bir alışkanlık halini almamasını sağlamak için uzman desteği almak faydalıdır.

Maine Coon Fiyatları

Maine Coon fiyatları üzerine etkisi bulunan birçok unsur vardır. Bu unsurların başında kedinin yaşı gelmektedir. Yavru ya da yetişkinken yeni dostlarına kavuşturulan bu kedi ırkının fiyatları üzerindeki en temel kriter de budur. Maine Coon fiyatları üzerinde etkisi bulunan diğer unsur, fiziksel özellikleridir.

Örneğin; kimi tüy rengine sahip kediler daha fazla ilgi görmektedir. Bununla birlikte herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan, görünüş itibarıyla da sağlıklı bir formda olan kedilerin fiyatları daha yüksek olacaktır.

Maine Coon bakımı kolay mıdır?

Maine Coon bakımı, zahmetli değildir. Ancak yapılarının obeziteye meyilli olduğunu söylemekte fayda vardır. Bu sebeple özellikle beslenme hususunda dikkatli olmak, protein açısından zengin olan bir diyet uygulamak ve aşırı beslenmekten kaçınmak gereklidir.

Maine Coon nasıl bir kedidir?

Maine Coon kedi ırkı ile sevgi dolu anlar yaşamaya hazırlıklı olmalısınız. Çünkü bu kedi ırkı sevgi dolu bir yapıya sahiptir. Bu durumun diğer aile üyelerine karşı da geçerli olacağını söylemek mümkündür. Bununla birlikte söz konusu kedi ırkı yüksek enerji oranına sahiptir. Yaşlanıncaya kadar bu enerjilerini sizlere de yansıtacaklarını söylemek yanlış değildir.

Maine Coon ne kadar yaşar?

Özellikle sağlam kemikli vücut yapıları ile güçlü bir fiziksel yapıda olan Maine Coon kedi ırkı, ortalama 9 ila 15 yıl yaşamaktadır. Bu sürenin mama kalitesine, beslenme düzenine, gördüğü ilgi ve şefkate bağlı olarak değişkenlik gösterebilmesi de söz konusudur.

Orijinal Maine Coon nasıl anlaşılır?

Maine Coon kedi ırkı, kaslı ve gelişmiş gövde yapısı ile ön plana çıkan bir ırktır. Bununla birlikte göz yapıları yuvarlaktır. Kulakları sivri ve dik olan bu ırkın gözleri ise genellikle yeşil, bakır ya da altın renklerindedir. Bu fiziksel özellikler, fikir sahibi olmak açısından yeterli olacaktır.

Maine Coon ev yaşamına uygun mudur?

Maine Coon kedi ırkı, ev yaşamına uygundur. Özellikle sevimli ve sevgi dolu yapıları bu durumun en belirgin göstergeleridir. Bununla birlikte evdeki diğer bireyler ile yakalayacağı uyum da yüksektir. Ancak yabancılara karşı ilk zamanlarda biraz mesafeli yaklaşabilecekleri de ihtimal dahilindedir.

Maine Coon tüy döker mi?

Maine Coon kedi ırkı ile ilgili en dikkat çekici nokta, adeta bir kostüm gibi duran tüyleridir. Bu tüylerin en doğal getirisi ise, dökülmelerdir. Ancak genel itibarıyla söz konusu dökülmeler, belirli bir döneme özeldir. Yılın belirli dönemlerinde meydana gelen bu dökülmelerin önüne geçmek ise tüy bakımı ve düzenli tarama ile mümkündür. Buna rağmen devam edilen dökülmeler ise, veteriner hekime gidilmesi gerektiğinin habercisidir.

Evcilmarketim.com
Patibultr