Köpek İlanlarıMaltese Terrier kategorisinde 634 ilan bulundu.

Maltese Terrier

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Maltese Terrier

İlk kez keşfettiği sosyal ortamlara çabuk uyum sağlayan ve hemcinsleri ya da diğer evcil hayvanlarla sorunsuz bir yaşam süren Maltese Terrier köpek ırkı; “Toy – Oyuncak” boyutlu köpek ırklarından biridir ve fiziksel özellikleri, karakteristik yapısı ve ev ortamına uygunluğu ile popülerlik noktasında Toy Poodle köpekler ile yarışabilecek bir ırktır.

Maltese Terrier Özellikleri

İlk bakışta pamuksu uzun tüyleri, afacan bakışları, düğme burunu ve minik ayakları ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Maltese Terrier (Malta Köpeği) dostlarımız; yoğun egzersize ihtiyaç duymamalarına karşın oyun oynamaya bayılırlar ve onlarla geçirdiğimiz süre boyunca oyundan bir an dahi vazgeçemediklerini her fırsatta bize gösterirler.

Pamuk gibi bembeyaz tüyleri her ne kadar uzun olsa da “tüy dökme” konusunda hiçbir problem çıkarmayan Malta köpekleri bu özellikleriyle Yorkshire Terrier ırkınada benzerlik göstermektedir; verilen eğitimleri kavrama ve uygulama noktasında birçok köpek ırkına kıyasla çok daha başarılıdır ve bu yönleri, tüy dökmeme özellikleri ve boyutlarıyla birleştiğinde; apartman hayatı için en uygun köpek ırklarından biri haline gelirler.

Çocuklu bir aileye sahip ve evimizi bir Maltese Terrier ile paylaşıyorsak dikkat etmemiz gereken nokta; köpeğimizi, çocuklar ile her an oyun oynayamayacağına ikna etmektir.

Zaman zaman oyun konusunda çocuklar ile anlaşamayan Malta köpekleri, az da olsa agresif davranışlar sergileyebilir. Tabii onu ev yaşamına tümüyle adapte edecek bir eğitim süreciyle olası tüm riskleri minimize etmek mümkündür.

Birkaç temel faktöre (beslenme-eğitim-bakım-genler) bağlı olarak 12 ile 15 yıl boyunca yaşamımıza neşe katacak Maltese Terrier dostlarımızın boy ve kilo aralıklarına bakacak olursak;

  • Erkek ve dişilerin ortalama 3 – 4 kg. ağırlığa sahip olduğunu,
  • Boy olarak ise erkeklerin 20 – 25 cm., dişilerin ise 20 – 23 cm. aralığında değişen boyları olabileceğini,

ifade etmemiz mümkündür.

İnsan hayatındaki yeri M.Ö. 750 – 780’li yıllara kadar giden Malta köpekleri; ailesine çok düşkün bir ırk olmasına karşın bizden günün her anı ilgi beklemez ve bu durum; onunla vakit geçiremediğimiz anlarda psikolojik baskı altına girmesinin önündeki karakteristik özelliklerden biridir.

Maltese Terrier 2023 Fiyatları

Köpek satın alırken fiyat noktasında tam anlamıyla kesin ifadeler kullanmak mümkün değildir çünkü fiyatları etkileyen birçok parametre vardır ve buna bağlı olarak fiyat konusunda detaylara değinirken; belirli bir aralıktan bahsedilir.

Bu bağlamda bakıldığında,Maltese Terrier 2023 fiyatlarının 4500 – 8000 TL arasında değişkenlik gösterdiği ve bu değişkenlikte etken temel faktörlerin; dostumuzun miras aldığı genler ve sağlıklı bir yavruluk (ilk 12-16 haftaya gelene kadar) dönemi geçirmiş olması gelir.

Bugüne kadar binlerce hayvanseveri aradığı köpek ile buluşturan Mutlu Patiler’de tüm dostlarımız aşı ve parazit tedavisi kartları yani pasaportları ile teslim edilir ve “safkan” ırk garantileri vardır.

Maltese Terrier Dostlarımızın Eğitim Süreci

Köpeklerde eğitim süreci, dostumuzun ve bizim yaşantımız üzerindeki en kritik aşamalardan biridir ve dostumuzun;ev ve sosyal yaşama uyum sağlayabilmesi açısından hassasiyet göstermemiz gereken alanların başında gelir.

Maltese Terrier köpekler;eğitim süreçlerini çabuk kavrayabilir ve bu durum; düşük egzersiz ihtiyacı, genelde tüy dökme problemi çıkartmaması ve ailesine sadakati ile birleşince “ev yaşamı için ideal” bir köpek ırkı ortaya çıkar.

Köpeklerimizin eğitim sürecine her ne kadar ev ortamında ya da onlarla zaman geçirdiğimiz sosyal çevrede müdahale edebilir olsak da; tam anlamıyla verimli ve sürdürülebilir bir eğitim süreci içinhiç şüphesiz profesyonel destek almamız gerekir.

Maltese Terrier dostumuzun ev ortamına çok daha uygun bir hale gelmesi için alması gereken ilk eğitim “tuvalet eğitimidir” ve tuvalet eğitiminde ona sevgi, şefkat ve disiplin ile yaklaşmamız gerekir. 

Köpeklerimizin yaşamı boyunca ön planda tutmamız gereken kavramlardan biri olan “disiplin”, eğitim sürecinin de baş mimarlarındandır ve sürecin tam anlamıyla kavranması ve sürdürülebilir olması disiplin ile mümkündür.

Tuvalet eğitimi vermeye başlamadan önce Malta köpeğimize ait bir alan oluşturmalı ve beslenme – dinlenme – tuvalet ihtiyaçlarını giderebileceği bu alana gerekli tüm nesneleri yerleştirmeliyiz.

Maltese köpeklerde tuvalet eğitimini kolaylaştırmak adına almamız gereken ilk önlem; beslenme periyotlarını düzenlemek ve her gün aynı saatte beslenmeleri ve dinlenmelerini sağlamaktır. Peki bu neden önemlidir ?

Çünkü; köpekler, genellikle beslenme sonrası tuvalet ihtiyaçlarını giderirler ve köpeğimizin beslenme saatini bilirsek,tahmini olarak tuvalet ihtiyacını da ne zaman gidereceğini belirleriz ve bu da eğitim sürecini kolaylaştıran önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Köpeğimize tuvaletini yapabileceği alan oluşturduktan sonra onu sürekli telkin etmeli ve tuvaletini belirlediğimiz alana yapmasını yalnızca ev ortamında değil sosyal yaşamda da sağlamalıyız.

Bunu yapmak için; köpeğimizi gezintiye çıkarttığımız anlarda yanımızda tuvalet pedi bulundurmamız gerektiğinin altını çizmemiz gerekir.

Çoğunlukla sistematik 3 – 4 aylık bir tuvalet eğitimiyle Maltese dostlarımız bu alışkanlıklarını kazanırlar fakat bu eğitim 6 aylık bir süreci kapsayacak şekilde devam etmelidir ki süreklilik kazanabilsin.

Sosyalleşme ve temel itaat eğitimleri noktasında bir yorum yapacak olursak; tuvalet eğitimine kıyasla çok daha kolay süreçler ve Malta köpeklerinin çocuklarla oyun noktasında birkaç anlaşmazlık dışında sosyalleşmeye yatkın ırklar olduğunu ifade etmemiz gerekir.

Maltese Terrier nasıl bir köpektir?

Maltese Terrier, kökeni itibariyle bakıldığında milattan önce 750 – 780’li yıllara kadar uzanan, ilk bakışta kar beyazı pamuksu tüyleri, muzip bakışları ve beyaz türlerinin içinde ona ayrı bir sevimlilik katan burnu ile dikkat çekmesinin yanında; uysal fakat bir o kadar da oyunu seven yapısı ile hayatımıza neşe katan bir köpek ırkıdır.

Maltese Terrier kaç yıl yaşar?

Terrier köpek grubuna üye kabul edilen ırklar içerisinde en popüler ve küçük köpek ırkı olan Maltese Terrier dostlarımız; özellikle yavruluk döneminde bakım ve beslenme süreçlerinde hassas davrandığımız takdirde ortalama 12 – 15 yıl bizimle aynı hayatı paylaşabilirler. Beslenme ve bakım süreçlerinin yanında köpeğimizin ebeveynlerinden miras aldığı genler de yaşam süresi üzerinde önemli bir etken olarak karşımıza çıkar.

Maltese Terrier nereden alınır?

Hayatımıza renk ve neşe katacak bir Maltese Terrier satın almak istediğimizde zihnimizde oluşan en önemli soru işareti hiç şüphesiz; “Köpek sahiplenebileceğim güvenilir bir PetShop var mı ?” sorusudur. Hangi ırk olursa olsun köpek satın alırken aşı kartı ve parazit tedavisinin yer aldığı kimliği ile birlikte satın alabileceğimiz ve safkanlık garantisi veren bir PetShop tercih etmemiz gerekir. Tabii özellikle popüler köpek ırklarında birçok art niyetli satıcının olduğunu kabul etmemiz ve köpek satın alacağımız yerin referanslarını ve belgelerini incelememiz gerekir.

Mutlu Patiler’den satın alacağınız tüm köpek cinslerinde aşı ve parazit kartları yani köpeğimizin pasaportu da tarafınıza teslim edilir ve 1. kan yani safkan garantisi verilir.

Maltese Terrier kaç yavru doğurur?

Köpeklerde gebelik süreci sonunda dünyaya gelecek yavruların sayısı; dostumuzun fiziksel özelliklerine yani köpeğimizin boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Küçük köpek ırklarından biri olan Maltese Terrier köpekler; gebelik süreci sonunda genellikle 1 – 4 yavru doğurur. 

Maltese Terrier ne kadar büyür?

Malta köpeklerinde büyüme eğrisini tüm detaylarıyla takip edebilmek ve olası fiziksel gelişim problemlerine erken dönemde müdahale edebilmek, düzenli veteriner hekim kontrollerinin alışkanlık haline getirilmiş olmasına bağlıdır.

Dişi ve erkeklerin hemen hemen aynı boy ve ağırlıkta olduğu Maltese Terrier köpekler, 25. cm’ye kadar büyüyebilir ve çoğunlukla maksimum ağırlıkları 4 kg.’dır.

Maltese Terrier ne zaman yıkanır?

Köpeklerde yıkanma konusunda belirli standartlar yoktur  ve yıkanma sıklığı da dostumuzun tüy yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin; Maltese Terrier’ın tüylerinden dolayı Dobermann’a kıyasla daha sık yıkanması gerekir. 

Yıkanma sıklığı olarak baktığımızda Maltese köpeklerin, tüylerinde olağan dışı kir vb. bir durum olmadığı sürece ayda bir kez yıkanmasının yeterli olacağını söylemek mümkündür.

Tabii Maltese köpeğimizi yıkarken dikkat etmemiz gereken birkaç temel nokta vardır ve bunlar; dostumuzun kulağına (enfeksiyona neden olabilir) ve gözüne kesinlikle su ya da bakım ürünü (şampuan) kaçmaması gerektiğidir. 

Buna ek olarak; Malta köpeğimizi yıkayacak şampuanı tercih ederken onun cildine uygun bir formülasyonu tercih etmemiz ve bu konuda veteriner hekimden yardım almamız, dostumuzun deri sağlığı için çok önemli bir noktadır.

 Maltese Terrier ne yer?

Köpeklerimizi beslerken ilk tercihimiz kuru mamalar olmalıdır fakat mama tercihinde hassas davranarak zengin içerikli mamalara yönelmek ve dostumuza zarar verecek kimyasal boya, atık etler vb. maddeler olmayan, güvenilir içeriklere ve belgelere sahip mamaları tercih etmemiz gerekir.

Elbette yaşadığımız aksilikler dolayısıyla köpeğimize mama dışında farklı besin grupları da vermemiz gerekir ve beslenme konusunda bilgi sahibi olmanın faydalarını tam bu noktada görürüz.

Kuru mamaya erişemediğimiz durumlarda Maltese Terrier dostumuza et (kemiksiz olması tercih edilir çünkü dostumuzun sindirim amaçlı kırdığı kemikler iç organlarına zarar verebilir.), marul, havuç, muz ve lapa pirinç verebiliriz.

Burada unutulmaması gereken bir nokta; verdiğimiz öğünlerin mümkün olduğunca ufak parçalara ayrılması gerektiğidir. Çünkü Malta dostlarımız büyük parçalı besin gruplarını tüketirken zorluk çekebilir.

3 ayını tamamladıktan sonra günde üç öğün olarak beslenmeye başlayan dostlarımızın 1 kilogram başına enerji ihtiyaçlar, 45 – 55 kalori olarak ölçümlenmiştir.

Beslenme süreci fiziksel gelişim üzerinde doğrudan etkili bir faktör olduğundan dolayı veteriner hekim koordinatörlüğünde yürütülmesinde ve düzenli aralıklarla uzman hekimle bilgi alışverişinde bulunulması önemli bir detaydır.

Daha fazlası için : https://www.patibul.com/4/maltese-terrier

 

Evcilmarketim.com
Patibultr