Kedi İlanlarıSiyam Kedisi kategorisinde 16 ilan bulundu.

Siyam Kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Siyam Kedisi

Siyam kedisi bilinen en eski kedi ırklarından biridir. Diğer cins kedilerde gördüğümüz gibi mutasyon değildir, safkan bir kedi ırkıdır. Tayland kökenli olan bu kedi türü ortaya çıktığında siam adı verildi ve Siyam kedisine bölgenin adı tahsis edildi. Mahkeme kedileri olarak bilinen siyam türleri genellikle kralların saraylarında yer alan özel türdeki kediler olarak bilinirdi. Kedi cinslerine göre farklı renklere sahip kürkü, koyu renkli gözleri ve ipeksi vücudu sayesinde en çok tercih edilen cinsler arasında yer almaktadır.

Siyam Kedisi Özellikleri

Geçmişten bu yana bilinen ve en çok tercih edilen ırklar arasında gösterilen uzun bir geçmişe sahiptir. Tayland’da ortaya çıkan bu güzel çeşidin oldukça eski bir tarihi olup 19. yüzyılda daha çok popüler haline gelmiştir. Siyam kedilerinin iki farklı türü olduğu bilinmektedir; geleneksel ve modern olarak tanımlanan türlerin kafa şekilleri Türklere ve yapılarına göre farklılık göstermektedirler. Modern Siyam kedi türlerinin başı ve kulakları gibi üçgen şeklindedir ve vücut oldukça ince fakat eşit derecede kaslı bir yapıya sahiptir. Bu türü tercih etmelerindeki asıl sebeplerden bir tanesi olan büyük mavi gözleri en belirgin özelliklerinden biridir. Ortalama yaşam süresinin 10-15 yıl olduğu bilinirken bu durum kaliteli beslenmelerine oranla 20 yıla kadar çıkabilmektedir. 

  • 16.yy da görülen ve dünyanın en eski ve doğal kedi ırklarından biridir.
  • Çoğu kedi ırkının atası kabul edilir.
  • Krallar tarafından beslendiği için eskiden kutsal olarak anılırlardı.
  • 15 kiloya kadar da çıkabilirler.
  • 10-15 arası olan yaş süreleri 20 yılı bulabilir.
  • Ayak, kuyruk, kulak ve yüz bölgesindeki tüyler koyudur.

Siyam Kedisi Bakımı

Siyam kedilerinin bakımında en önemli konu beslenmeleridir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise hastalanmaması için kaliteli kedi maması ile beslenmesi gerekmektedir. Siyam kedileri tercih etmek isteyenler mamalarını kaliteli tutmak zorundadırlar. Uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için önemlidir. Yavru kedileri bebeklik döneminde beslemek onların gelişimi için önemlidir. Her kedi için aynı olmasa da siyam kedileri rutin yaşamayı sevmektedirler. Her gün aynı saatte yemek yemeyi, oynamayı ve uyumayı sevdikleri için her gün aynı saatte beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Siyam Kedisinin Karakteri

Siyam kedileri sevmek için sahipleneceğiniz en dikkatli, arkadaş canlısı, sevecen ve çok konuşkan ırklardır ve yalnız kalmayı hiç sevmezler sürekli ilgi beklerler. Siyam, güçlü iletişim becerilerine sahiptir, her türlü istek ve memnuniyetsizliği ses ve hareketle çok net bir şekilde ifade edebilir ve daha fazla miyavlama ve kükreme yapabilir bu şekilde isteksizliğini anlayabilir huyuna gitmek için oyun oynayabilirsiniz. Siyam kedisi aktif ve oyuncu bir kedi ırkı olmakla beraber uzun süre yalnız ve gözetimsiz bırakılırsa evi alt üst edebilir ve eşyalara zarar verebilir bu yüzden işiniz varsa ve saatlerce evde yoksanız tercih etmekte bir kez daha düşünün. 

Siyam Kedilerde Eğitim

Kedi türleri içerisinde sahibinin ne istediğini çabucak anlayacak kedilerden bir tanesi olan siyam kedisi eğitim konusunda bazı durumlarda bu taleplere yanıt vermeyi reddedebilirler. Oldukça akıllı olan bu türler eğitiminde çok fazla zorluk çıkartmayacakları gibi olayları çabucak kavramalarını ve tepki vermelerini de kolayca anlar. Siyam kedisinde diğer kedi türlerinde de olduğu gibi önemli olan tek şey, ona asla bağırmamanız ve şiddetle cezalandırmamanızdır.

İnsanlar gibi duygusal bir yapıya sahiptirler ve seslerini yükseltmek, yaramazlık yapmak, güvendikleri kişilerle onları dövmek gibi olaylara son derece olumsuz tepki verirler. Size karşı tavır alırlar ve uzun süre bu tavrı devam ettirebilmektedirler. Nazik bir şekilde, kendisinden ne istendiğini anladığından emin olmalı, gereğini yapmazsa, daha sonra işlenmesi için eğitim bir süreliğine askıya alınmalıdır.

Evcilmarketim.com
Patibultr