Kedi İlanlarıBritish Shorthair kategorisinde kriterlerinize uygun 8 ilan bulundu.

British Shorthair

 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

British Shorthair

British Shorthair kedi cinsleri hem ülkemizde hem de dünya genelindeki en popüler kedi ırklarından biridir. Bakımı ve karakteristik özellikleri açısından tam olarak bir ev kedisi olduğunu söyleyebiliriz. 

Sevimli suratı ve yumuşak kabarık tüyleri ile göz alıcı bir görünüme sahiptirler. Oldukça şefkatli ve sevecen bir karaktere sahip olan British Shorthair cinsi kediler hakkında tüm merak ettiklerinizi sizler için derledik.

British Shorthair 2023 Fiyat

British Shorthair 2023 fiyatları ortalama olarak 3.000 lira ile 14.000 lira arasında değişebilmektedir. Ancak bu noktada fiyatlar arasındaki bu farkların kedinin safkan olup olmadığına göre değiştiğini de belirtmek isteriz. 

Kedigiller familyasının en değerli ve en özel ırklarından biri olan British Shorthair kediler, fiyat olarak da diğer cinslerden ayrılmaktadır. Almayı düşündüğünüz British Shorthair kedinin safkan olup olmadığını öğrenmek için, mutlaka şeceresine dikkat etmelisiniz. 

Özellikle safkan British Shorthair kedilerde tüy rengi fiyatlarda en çok fark oluşturan etken olduğunu belirtebiliriz. Mavi- gri veya duman rengi British Shorthair kedilerin en popüler renkleridir. 

Bunun için gri veya duman rengindeki British Shorthair kedinin fiyatı da oldukça yüksek olabilmektedir. Yavru dönemini atlatmış bir British Shorthair almak istiyorsanız eğitimli olup olmadığı da fiyatını etkileyecektir. 

British Shorthair Yavru

British Shorthair yavru bakımı titizlik ile üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Özelikle genetik bazı hastalıklara yatkın olarak dünyaya geldikleri için beslenme ve bakım konusunda hassas davranılması gerekmektedir. 

British Shorthair yavru beslenme ve bakım düzeni için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Doğru mama tercihi yapmak oldukça önemlidir. Yaşına uygun ve kaliteli kedi mamaları kullanmalısınız. British Shorthair kedilerin çok güçlü bir bağışıklık sistemleri vardır. Ev yemekleri bu cinsler için tavsiye edilmemektedir. 
 • Kilo almaya oldukça meyilli bir yapıları olduğu için mamaların kontrolleri şekilde verilmesi tavsiye edilmektedir. 
 • Günlük olarak kaliteli ve safkan British Shorthair cinsi için üretilmiş olan kuru mamalar öncelik olmalıdır. Ancak ödül mamaları ve yaş kedi mamaları da aralıklar ile verilebilir.
 • British Shorthair yavru bakımı sırasında özellikle tüy bakımına özen gösterilmelidir. Yavru döneminden itibaren haftada en az iki veya üç kez tüylerinin taranması gerekmektedir. 
 • British Shorthair yavru kedilerin özel bir diş ve tırnak bakımına da ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. 15 günde bir tırnaklarını kısaltmalısınız. Haftalık olarak da dişlerini uygun ürünler ile fırçalamanız yeterli olacaktır. 
 • Mevsime göre British Shorthair kedilerin tüyleri incelebilir veya kalınlaşabilir. Bunun için tüy dökme mevsiminde daha dikkatli olarak tüy yapısına uygun fırçaları tercih etmelisiniz. 
 • British Shorthair yavru beslenmesi için içerisinde yeterli düzeyde vitamin ve protein bulunan kaliteli kuru mamalar tercih edilmelidir. 
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmesi tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olması açısından da büyük önem taşımaktadır. 

British Shorthair Renkleri

British Shorthair kediler genelde gri renk olarak tanınırlar. Ancak farklı desen ve renk çeşitliliğine sahip olduğunu da söylemek mümkündür. British Shorthair kedilerin en farklı özellikleri ise tüy renkleri ile göz renklerinin de birbirinden farklı olmasıdır. 

Genetik olarak British Shorthair cinsine ait olan en farklı renklerin açık kahverengi ve tarçın renkleri olduğu bilinmektedir. Ancak en popüler renkleri gri- mavi ve koyu gri rengidir. British Shorthair kediler benekli mavi, krem veya beyaz renklerde de olabilmektedir. 

Beyaz renk British Shorthair kediler de sıklıkla görülmektedir. Her bir British Shorthair kedi cinsinin pati renkleri ve vücudundaki desenler de diğer kedilerden ayrılmaktadır. 

British Shorthair Ücretsiz Sahiplenme

British Shorthair ücretsiz sahiplenme yapan pek çok farklı kişi veya site ile karşılaşabilirsiniz. Ancak ırk olarak British Shorthair kedilerin safkan olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Özellikle son birkaç yıldır ülkemizde en çok beslenen ve sahiplenen kedi cinsi olarak British Shorthair ön plandadır. Genetik hastalıklara karşı yatkınlığı olduğu bilinen British Shorthairkedilerin safkan olmayan cinsleri de dolandırıcılar tarafından satılabilmekte veya sahiplendirilmektedir. 

Sizler de sağlıklı ve safkan bir British Shorthair yavrusu sahiplenmek istiyorsanız evcilhayvanal.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

British Shorthair Hangi Cinsle Çiftleşir?

British Shorthair kedilerin kızgınlık dönemi en erken altıncı ay içerisinde başlayabilmektedir. Ancak safkan bir British Shorthair yavrusu sahibi olmak istiyorsanız, kendi cinsi ile çiftleştirmeniz önerilmektedir. 

British Shorthair cinsi ile büyük benzerlik gösteren Scotish Fold ve Scottish Straight ırkları ile de çiftleştirebilirsiniz. Eğer British Shorthair kedinizi gri ise çiftleştireceğiniz kedinin de aynı renkte olmasına dikkat ederek, doğacak yavruların da rengini korumasını sağlayabilirsiniz. 

British Shorthair ırkının bozulmadan üreyebilmesi için, aynı soya ait olan kediler ile çiftleştirilmesi daha sağlıklı yavruların dünyaya gelmesini sağlayacaktır.

British Shorthair Ne Kadar Yaşar?

British Shorthair cinsi kedilerin ortalama olarak 15 ile 20 yıl yaşadıkları bilinmektedir. Ancak genetik eklem rahatsızlıkları veya diğer sağlık sorunları British Shorthair kedilerin yaşam süresini etkileyebilmektedir. 

Yavru döneminden itibaren sağlıklı ve düzenli beslenmesi ve kaliteli bir yaşam sürmesi daha uzun bir yaşam sunacaktır. Düzenli olarak egzersiz yaptırmanız, uygun ve kaliteli mamalar ile beslemeniz neticesinde British Shorthair kediler 20 yıla yakın olarak yaşayabilmektedir. 

Düzenli olarak veteriner kontrollerinin aksatılmamasına dikkat edilmeli ve gerekli aşı ve sağlık kontrolleri yapılmalıdır. 

Safkan British Shorthair Nasıl Anlaşılır?

Safkan British Shorthair kedilerin diğer benzer cinslerinden pek çok ayırt edici özelliği bulunmaktadır. Bazı fiziksel özelliklerine dikkat ederek British Shorthair cinsi kedinin safkan olup olmadığını kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. 

Safkan British Shorthair cinsi kedilerin en belirgin fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Genelde en yaygın rengi mavi- gri tonlarıdır. Ancak yalnızca renginden safkan British Shorthair kediler ayırt edilemez. Beyaz renk başta olmak üzere farklı renklerde de olabilmektedir.
 • Safkan British Shorthair kedilerin en belirgin özellikleri tüyleridir. Oldukça kalın ve kısa bir tüy yapısına sahiptir. 
 • Gözleri diğer cinslere göre daha yuvarlak ve oldukça iridir.
 • Gelişim süreçlerine bakıldığında diğer kedi ırklarına göre daha geç geliştikleri söylenebilir.
 • Yüzü biraz daha yuvarlaktır. Yanakları tombul bir görünümde olup, kısa ancak geniş bir burun yapısına sahiptir. 
 • British Shorthair kedilerin tıknaz bir fiziksel görünümleri vardır. Ancak omuz kısımları geniştir.
 • Patileri biraz daha kısa olmakla birlikte, oldukça kaslı ve güçlü yapısı ile dikkat çekmektedir. 
 • Hareket etmeyi çok sevmedikleri için çok daha kilolu bir yapıları vardır.
 • Kuyrukları orta uzunlukta olup oldukça kanlın ve tüylüdür. 
 • Safkan British Shorthair cinsi kediler genelde kulak yapılarından ayrıt edilmektedir. Yüzü ile orantılı olan kulakları tabandan oldukça geniştir. Ancak uç kısımlarına doğru hafif bir sivrilme ile tamamlanır. 

 

 

Evcilmarketim.com
Patibultr