Köpek İlanlarıDoberman kategorisinde 67 ilan bulundu.

Doberman

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Doberman

Boyu ve kilosu itibariyle “büyük boy” köpek ırkları içerisinde yer alan ve ilk bakışta adaleli vücudu, asil duruşu ve kararları bakışları ile dikkatimizi çeken Doberman (Doberman Pinscher) köpek ırkı, toplum arasında kabul görenin aksine, doğru eğitim sürecinden geçtiği takdirde Doberman dostlarımız saldırgan ve agresif tavırlar sergilemekten uzaklaşır. 

Uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda köklerinin Almanya’ya dayandığı tespit edilen Doberman dostlarımız; ilgi çekici fiziği ve karakteristik özellikleriyle yaşamımızın birçok noktasında yer alan oldukça popüler bir köpek ırkıdır.

Tarihi kökenleri itibariyle bakıldığında; 1876 yani 19. yy’da Almanya’daki bir köpek yarışması ile insan hayatına merhaba diyen bu ırk, yaratıcısı olan Alman vatandaşı Karl Friedrich Louis Dobermann’ın soyadını taşır.

Tabii ırkın ortaya çıkış süreciyle ilgili birçok farklı “hikaye” günümüzde dahi anlatılmaya devam etse de, kesin olarak kanıtlanan bir yaklaşım yoktur ve dolayısıyla kabul gören anlatıların tümü birtakım eksikler içerir.

Doberman Özellikleri

Fiziğiyle ön plana çıkan bir ırk olması dolayısıyla Doberman köpeklerle ilgili değinmemiz gereken ilk nokta hiç şüphesiz; yükseklik ve ağırlıklarıdır. 

Köpeğimizin fiziksel gelişimini doğru takip edebilmek adına genel hatlarıyla hakim olmamız gereken bu iki fiziksel özelliğe baktığımızda;

    • Omuz yüksekliğinin – “Erkeklerde : 68 cm. – 74 cm.”, “Dişilerde : 64 cm. – 68 cm.”
    • Ağırlığın – “Erkeklerde : 40 kg. – 45 kg.”, “Dişilerde : 32 kg. – 35 kg.” 

olarak değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkündür. 

Burada altını çizmemiz gereken nokta; omuz yüksekliği ve ağırlığın; dostumuzun genlerine bağlı olduğu kadar çevresel etkenler dolayısıyla da değişkenlik gösterebileceğidir. Dolayısıyla Doberman köpeklerin fiziksel gelişimini tam anlamıyla takip edebilmek ve olası problemlere erken dönemde müdahil olabilmek adına; periyodik veteriner hekim kontrollerinin aksatılmaması gerekir.

Beslenme, bakım ve eğitim süreci gibi çevresel etkenlere ve miras aldığı genlere bağlı olarak ortalama 10 – 13 yıl boyunca yaşamımızı paylaşabileceğimiz Doberman köpekler; kısa, dik ve düz tüylere sahip olması dolayısıyla “soğuk toleransı” olmayan bir köpek ırkıdır. 

Soğuk kış günlerinde üşüme ihtimallerini hayli arttıran bu durum; Dobermana sahip olan ya da Doberman sahiplenmek isteyen köpekseverlerin, dostlarımızın yaşam ortamlarını dizayn ederken dikkat etmesi gereken kritik bir noktaya işaret eder. 

Kısa ve dik tüyleri dolayısıyla sahibine genellikle tüy dökme problemi çıkarmayan (Tüy dökmeme konusunda Toy Poodle köpek ırkı harikadır.) Dobermanların dikkat çekici görünümüne katkı sağlamak ve dostumuzla geçirdiğimiz zamanda onunla daha yakında ilgilenebilmemiz açısından; Doberman köpeğimizin tüylerini haftalık periyotlarla fırçalamamız yeterli olacaktır.

Bunun yanında; birçok hayvansever tarafından bilinen fakat doğruluğu kanıtlanmayan bir durum olan; Dobermanların sağırlık ve körlük problemleriyle sıklıkla karşı karşı kaldığı iddiası, incelemeler ve araştırmalar dikkate iddiadan öteye geçecek bir durum değildir. 

Tabii ki dostlarımızın olası sağlık problemlerini yakından takip etmek, onların yaşam konforunun üst düzeyde kalmasını sağlamak açısından önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yolu; düzenli veteriner hekim kontrolleridir.

Dobermanların karakteristik özellikleri de en az fiziksel özellikleri kadar etkileyicidir. Her şeyden önce oldukça zeki ve dikkatli bir köpek ırkı olan Dobermanlar, sahibine düşkün olması ve korumacı yönüyle de bilinir. 

Doberman köpeklerin koruyucu yönünü; atik ve kararlı davranışlarıyla birleştirerek baktığımızda; bekçi ve koruma köpeği olarak bu denli yaygın kullanılmasının nedenini daha net görebiliriz. 

Aslında ilk etapta işçi köpeği olarak kullanılan bu ırk zamanla insan ihtiyaçlarının değişmeye başlamasıyla birlikte yaşantımızda farklı bir yer tutmuş ve bekçi ya da koruma köpeği olarak kullanılmaya başlamıştır.

Burada hatırlatmamız gereken nokta; bekçi veya koruma köpeği olan Doberman dostlarımızın temel itaat eğitiminden çok daha farklı bir yapıya sahip olan ileri seviye itaat eğitimleri aldığıdır.

Dobermanlarla ilgili verebileceğimiz bir ipucu da; eğer doğru eğitim sürecinden geçmediler ise inatçılık özelliklerinin bizlere zaman zaman zor anlar yaşatabileceğidir. Özellikler dişiler, erkeklere kıyasla daha inatçı olma eğilimi gösterir.

Doberman besleyen ya da sahip olmayı düşünen hayvanseverlerin dikkat etmesi gereken noktalardan bir diğeri de; yabancılar ya da hemcinsleri ile tanışma sürecidir. Yaşantısında yer tutmayan nesne ve canlılara ilk adımda ölçülü bir tepkiye yaklaşan dostumuz, kendini tehlikede hissettiği takdirde oldukça agresif tavırlar sergileyebilir. Dolayısıyla burada bizim yönlendirmelerimiz ve onu sakinleştirerek güvenilir bir ortamda olduğunu hissettirmemiz, Doberman dostumuzun sosyal yaşama çok daha kolay adapte olmasına yardımcı olur.

Tüm bunlara baktığımızda Doberman köpek ırkı için; güçlü ve atletik fiziğini kararlı, atik, korkusuz ve sadakatli davranışlarıyla birleştirerek sahibini ve ailesini canlı pahasına koruyabilecek yapıya sahip bir ırk olduğunu açıkça ifade edebiliriz.

Doberman köpekleri saldırgan yönü dolayısıyla sahiplenmek isteyen kötü niyetli bireyler; iyi yürekli dostlarımızın kulaklarını ya da kuyruklarını keserek onlara çok daha acımasız bir fiziksel görünüm kazandırdıklarını düşünüyorlar. Dobermanların kuyruk ya da kulaklarının kesilmesinin onlara karakter olarak saldırganlık kazandıracağı bakış açısı oldukça hatalıdır ve cerrahi gereklilikler dışında, dostumuzun psikolojik gelişimi dolayısıyla bu işlemde uzak durulması gerekir.

Doberman 2023 Fiyatları

Atletik duruşu, adaleli bacakları, sahibini ve ailesini korumak için bir saniye dahi düşünmeden aldığı cesaretli kararı hemen uygulaması ve içtenliği ile en popüler köpek ırklarından biri olan Doberman köpek ırkının fiyatları da bu popülarite ile doğru orantılıdır. 

Satışı yapılan Doberman köpeklere baktığımızda fiyatların;  4200 TL  -13000 TL gibi oldukça geniş bir aralıkta değişkenlik gösterdiği dikkat çeker.

Doberman fiyatlarının bu denli farklılık göstermesinin nedeni; 

  • Yavruluk döneminde aldığı ya da almadığı eğitim
  • Yaşı
  • Sağlık durumu
  • Cinyeti
  • Ebeveynleri

faktörleridir. 

Burada dikkat çekilmesi gereken bir nokta da; Doberman köpek sahibi olmadan önce, satın alacağımız yerin kurumsal kimliği ve sertifikalarını araştırmaktır. Çünkü Doberman dostlarımız hassas bir ırktır ve yavruluk dönemlerinde doğru beslenme ve bakım süreçlerinden geçmedikleri takdirde yetişkinlik dönemlerinde birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalabilirler. 

Dolayısıyla Doberman satın almadan önce köpeklerle ilgili tüm detaylara hakim ve uzun yıllardır evcil hayvan sektöründe faaliyet gösteren Mutlu Patiler ile hemen iletişime geçebilir, merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını profesyonel personelimizden alabilirsiniz..

Doberman Eğitimi

Doberman dostlarımızın fiziksel ve karakteristik özelliklerinden bahsederken değindiğimiz noktalardan biri de; eğitime yatkın olmaları ve özellikle çabuk karar alma yeteneklerini sadakatleri ve gözü karalıkları ile birleştiriyor olmalarıydı. 

Dolayısıyla Doberman köpeklerin eğitim sürecini planlarken; dostumuzun eğitim sürecine verebileceği tepkileri doğru tahminlememiz ve süreç içerisinde bu tepkileri absorbe ederek % 100 başarılı bir eğitim için elimizden geleni yapmamız gerekir.

Bir önceki paragraflarımızda da birçok kez ifade ettiğimiz üzere; Doberman dostlarımız yaygın bir şekilde bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılır. Bu iki görev için de; dostlarımızın temel itaat eğitiminin ardından ileri seviye itaat ve koruma eğitimleri de alması gerekir.

Ev ortamında besleyeceğimiz Doberman köpekler için ise sosyalleşme, tuvalet ve temel itaat eğitimi yeterli olacaktır. 

Diğer köpek ırkları ile kıyaslandığında; Doberman ırkının eğitiminin yavru iken başlaması çok daha önemlidir çünkü geç kalınan bir eğitim, özellikle ilk kez girdiği sosyal çevre ya da yeni tanıştığı canlılara mesafeli davranan dostumuzun, sosyal yaşama uyum sağlamasını zorlaştıracaktır.

Eğitim esnasında zaman zaman inatçı yönleriyle karşılaşabiliriz fakat köpeklere ilgi ve sevgi ile yaklaşan profesyonel bir eğitim, kademeli olarak bu problemi çözecektir.

Bu aşamada altını kalın çizgilerle çizmemiz gereken bir nokta; yalnızca Doberman köpeklere değil hiçbir köpek dostumuza eğitim sürecinde ya da başka herhangi bir nedenle fiziksel şiddet uygulanmaması gerektiğidir. 

Çeşitli nedenlerle köpeğimize uygulayacağımız fiziksel şiddet onu çok daha agresif ve saldırgan bir hale getirecektir ve yapı olarak baktığımızda tüm köpek ırkları doğru eğitim süreciyle ehlileştirilebilir.

Doberman sahibine saldırır mı ?

Doğru eğitilen hiçbir köpek ırkının yapmayacağı gibi Doberman köpek ırkı da sahibine saldırmaz.

Dobermanla ilgili toplumda kabul gören; “6 – 7 yıldan sonra beyni büyür ve sahibine saldırmaya başlar.” ifadesi kesinlikle gerçeği yansıtmaz. Uzmanların gözlemleri ve araştırmaları; Doberman köpeklerin (saldırganlık eğitimi almayan) sahipleri ya da diğer canlılar için herhangi bir tehlike oluşturmadığını ortaya koyar.

Doberman nasıl bir köpektir?

Doberman; kısa ve dik tüylere, adaleli bacaklara ve kararlı bakışlara sahip fiziksel görünümüyle dikkat çeken, ailesine ve sahibine bağlı, hızlı karar alan ve bu kararları hemen uygulayan, kıvrak zekası ile eğitim süreçlerine yatkın bir köpektir.

Doberman kaç yıl yaşar?

Tüm köpek ırklarında olduğu gibi Doberman ırkında da genetik faktörlerin yanında beslenme, bakım ve eğitim süreçleri yani çevresel faktörler de yaşam süresi üzerinde etkilidir ve tüm bunları dikkate aldığımızda Dobermanların ortalama 10 – 13 yıl yaşayabildiğini söylememiz mümkündür.

Doberman nasıl eğitilir?

Köpeklerde eğitim; disiplin, sevgi ve profesyonellik gerektiren bir süreçtir ve dolayısıyla Doberman eğitimi de bu üç kavram etrafında şekillenmeli; eğitim sürecindeki olası hataların dostumuzun yaşamındaki travmatik etkileri dikkate alınarak eğitim profesyoneller emanet edilmelidir.

Doberman kuyruğu ve kulakları neden kesilir?

Fiziğiyle ilk bakışta dikkat çeken Dobermanların daha da etkileyici bir görünüme sahip olması amacıyla kuyruk ve kulakları kesilir. Dobermanlarda kuyruk ve kulakların kesilmesi, onlara karakter olarak saldırganlık kazandırmayacaktır.

Doberman nasıl beslenir?

Karakteristik özellikleri dolayısıyla bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılan Dobermanların bahçede beslenir. Tabii apartmanda da Doberman beslemek mümkündür fakat dostumuzun, kullanılacağı yere ya da göreve paralel olarak eğitilmesi gerektiğini unutmamamız gerekir.

Evcilmarketim.com
Patibultr