Köpek İlanlarıLabrador Retriever kategorisinde 19 ilan bulundu.

Labrador Retriever

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Labrador Retriever

Labrador uluslararası tanınırlığı 1903’te ilk kez İngiliz köpek kulüplerince olmuştur. 1917’de de Amerikan köpek kulüpleri tarafından tanınmıştır. Popülerliği yıllar geçtikçe artan Labrador, günümüzde en çok sahip olunan köpek ırkıdır. 

Labrador retriever, sakin, meraklı, sahibinin memnuniyetine önem veren ve vefakâr bir köpek cinsidir. Çok sabırlı ve duygusal bir köpektir. Tüm özelliklerinin yanı sıra zekâsı, eğitilebilirliği, hareketliliği ve söz dinlemesi en belirgin özellikleridir. 

İnsanlarla arası oldukça iyidir ve onlarla yaşamayı çok severler. Çocuklar dahil herkese çok yakın, sevgi dolu ilişki kurmak isterler. Aksine hoşlanmadıkları kişilere de çok mesafeli davranırlar. Suda ve çamurda oyunlar oynamayı çok severler. 

Çok iyi yüzücü olduklarını gözle görebilirsiniz. En soğuk sulara bile hiç duraksamadan girebilme özellikleri sayesinde balıkçıların oldukça işine yarardır. O dönemlerde balıkçıların ağ çekmelerine yardımcı olmaktaydı. 

Duydukları bazı seslere kimi zaman havlayarak tepki verseler de çoğu zaman sessiz oluşları ile bilinirler. Bazı labradorların bekçilik yaptığı bilinse de yabancı insanlara kolayca güvenebilen, az havlayan ve boğazına düşkün olan bu ırk için bekçilik doğru görev değildir. 

Günümüzde Labrador cinsi köpekler çok daha kutsal görevler için görevlendirilirler. Bu görevler sayesinde birçok insana yardımcı olurlar. Narkotik köpeği ya da görme engelliler için rehber köpek olarak da görev yapmaktadır. Rehber köpek rolünde olan köpeklerin %60- %70 gibi yüksek bir oran Kanada’ya aittir. Ve bu köpeklerin hepsi Labrador Retriever ırkı oluşturur. 

Koku alma konusundaki yüksek kabiliyetleri sayesinde iz sürme, arama ve kurtarma köpeği olarak avcılar ya da bomba ve uyuşturucu arama/ bulma görevlerinde güvenlik güçleri tarafından tercih edilir. 

Labrador yaşam alanı ev ve bahçe yaşamına uygundur. Enerjisi yüksek bir hayvan olduğu için bahçesi olan evlerde yaşamaları onlar için çok daha uygundur. Bahçede onlara ait olan alanda enerjilerini çok daha iyi harcayabilirler. 

Labrador Renkleri 

Labrador renkleri, siyah, sarı ve çikolata rengi olarak görülmektedir. Her birinin kendine özgü görünüşleri vardır. Renkleri değişse de karakter özellikleri değişmez. Her biri kendi rengiyle dikkat çeker. 

Chocolate Labrador

Chocolate Labrador, rengine sahip köpekler kahverenginin pigmentasyonuna sahiptir. Bu renk tarif edilen türün en nadir rengidir. Bu yüzden kahverengi tüylere sahip olan labrador diğer labrador yavru köpeklerine oranla çok daha pahalıdır. Hafif çikolata, karaciğer ve bitter çikolata renkleri bu tür renginin içerisine girerler. 

Siyah Labrador

Siyah Labrador, 100 yıldan daha uzun bir süre önce bu güzel renk Avrupalıların ilgisini çekti. Siyah labrador baskın olarak kabul edilir. Siyah renge sahip olan labradorlar muhteşem bir görünüme sahiptirler. Parlak tüy yapısı ile de tüm herkesin ilgisini üzerlerine çekebilirler. Bu köpeklerin gözleri genellikle kahverengidir. 

Sarı Labrador

Sarı Labrador, köpek yavruları bej rengi olarak hayata gelirler. Uzun yıllar sonucunda günümüzde renginden ötürü çok popüler bir köpek halini almıştır. Labrador sahiplenme konusunda kesin karar verenler bu renk labrador köpeğiniz tercih etmek isterler. Sarı labrador, altın kahverengi, krem, kırmızıya çalan, hafif kumlu ve açık gri renkler bu renk cinsin içerisinde yer almaktadırlar. 

Labrador Yavru

Labrador yavru yetişkin köpeklere oranla çok daha fazla tercih edilirler. Yavru iken eğitimi çok daha kolay olacaktır. Labrador yavrusu aktif, heyecanlı bir köpektir. Eğer düzenli bir eğitim almazsa özgür kabadayı bir köpek olarak yaşamını sürdürebilir. 

Labrador yavrusu 7 hafta ve 4 ay arasında farklı ortamlara girmeye, insanlarla ve hayvanlarla gözetiminiz altında sosyalleşmeye başlamalıdır.

 Köpeğiniz farklı ortamlara girmesi onun yeni huylar edinmesini ve varsa kötü huylarını ortaya çıkarmasını sağlar. Bu şekilde kötü alışkanlıklarına erken müdahale edebilir ve eğitimle iyi alışkanlıklara yön verebilirsiniz. Sahibini memnun etmek için çaba sarf eden Labrador köpeği verilen eğitimlere hevesle yaklaşır. 

Labrador bakımı her köpekte olduğu gibi dikkat etmemiz gereken bir konudur. Çift katmanlı, kısa, kalın, düz ve pürüzsüz tüylere sahiptir. Alt katman da suya dayanıklı ve soğuktan koruyan yapıdadır. Su itici ve çift kaplama tüyleriyle avcıların istediği tüy özelliğine sahiptir. 

Kısa tüyleri çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Haftada 1 kere ölü tüyleri vücudundan uzaklaştırmak için taramak yeterli olacaktır. Haftada 1 taramayı ihmal etmemiz gerekir. Labrador köpekleri metal fırça ya da plastik eldivenler ile taranmaktan büyük zevk alırlar.

Labrador bakımı için dikkat etmemiz gereken bir diğer husus düzenli banyo yapmalarıdır. Aktif köpekler oldukları için kirlendiği, çamura girdiği ya da kokmaya başladığında kesinlikle banyo yaptırmanız gerekir.

 Ancak banyodan sonra kulaklarının nemli ya da ıslak kalmamasına özen göstermeniz gerekir. Tırnakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve ayda en az 1 kere kesilmelidir. Ağız sağlığı için hafta içerisinde 2-3 kez dişlerini fırçalamalısınız. 

Labrador sağlam yapılı, orta boylu bir köpektir. Labrador erkeğinin yerden yüksekliği 57,2 santimetre ile 62,2 santimetre arasında, ağırlığı 27 kilogram ile 34 kilogram arasındadır. Dişi Labrador köpeğinin ise 54,6 santimetre ile 59,7 santimetre arasında, ağırlıkları ise 25 kilogram ile 31,7 kilogram arasında değişiklik gösterir. 

Labrador Sahiplenme 

Labrador sahiplenme için kesin karar vermeniz gerekir. Köpeğinizi sahiplenirken de ona uygun yaşam koşullarını sağlayıp sağlayamayacağınıza dair emin olmanız gerekir. Çünkü hayatınızdan sadece köpeğinize özel olarak zaman ayırmanız gerekir. Onu sokağa çıkararak yürüyüşler yapmasına sebep olmanız gerekir ya da kirlendiği zaman yıkamanız gerekir. Eğer köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılayamayacak iseniz lütfen sahiplenmeyin. Çünkü onların da duyguları olduğu için sizlere kırılabilir hatta depresyona girebilirler.

Yalnız kalmaktan her hayvan gibi Labrador da hoşlanmaz. Bu yüzden köpeğinizi uzun süre evde ya da bahçenizde yalnız bırakmayın. Onlar için tavizler verin. 

Eğer tüm bunları yapabileceğinizden eminseniz sitemiz üzerinden yardım alabilirsiniz. Labrador ücretsiz sahiplenme için oldukça çok arama yapan kişiler var fakat doğruyu söylemek gerekirse bu oldukça zordur. Böylesine değerli bir hayvanı hiç kimse ücretsiz sahiplendirmemektedir. Fakat evinize yakın barınak var ise onlardan yardım alabilirsiniz. Bazen barınaklarda olabilirler. 

Bizlerden sahipleneceğiniz her hayvanın sağlık durumu oldukça iyidir. Düzenli olarak sağlık kontrolleri ve aşıları yapılmaktadır. 

Labrador Fiyatları 2023

Labrador fiyatları bazı etkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu etkenler köpeğin seceresi, yaşı, yaşam koşulları ya da renkleri gibi birçok faktör vardır. Ortalama bir fiyat vermek gerekir ise Labrador fiyatları 2023 yılında 6.000 TL ile 15.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Sizler de kendi bütçenize göre tercihler yapabilirsiniz. Tabii sonradan ekstra masraflar (mama, kum, tasma vb.) yapacağınızı da unutmamanız gerekir. 

Evcilmarketim.com
Patibultr