Köpek İlanlarıBorder Collie kategorisinde 31 ilan bulundu.

Border Collie

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Border Collie

Border Collie köpek cinsinin kökeni İngiltere ve İskoçya arasındaki sınır bölgesine kadar uzanmaktadır. Uzun mesafelere karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan Border Collie cinsi köpekler bölgede çoban köpeği olarak yetiştirilmektedir. Border Collie köpeklerinin gözleri genellikle koyu renkli olmakla birlikte tüyleri orta uzunlukta ve kulakları da yarı dik bir yapıdadır. Hem estetik görünümü hem de müthiş sadakatli karakteri ile en çok sevilen köpek ırkı olarak Border Collie gösterilmektedir.

Border Collie Özellikleri

Oldukça çevik ve atletik bir yapıya sahip olan Border Collie köpeklerin geneli kaslıdır. Renkli tüy yapılarına sahip olan Border Collie köpekler genellikle siyah- beyaz, gri- siyah veya sadece siyah renkte olabileceği gibi karışık üç renkli de olabilmektedir. Boyun kısmındaki yelesi ile kendisini ırk olarak ayırt edebileceğiniz Border Collie köpeklerin kuyrukları da vücutları gibi orta uzunlukta tüyler ile kaplıdır.

Border Collie cinsi köpekler oldukça hareketli ve aktif bir yapıya sahiptirler. İnsanlar ile oldukça iyi anlaşan bir yapıları olduğu için de en sosyal köpek ırkları içerisinde yer almaktadırlar. Çocuklar ile de iyi anlaşan Border Collie köpekler insanlarla vakit geçirirken de keyif alan bir köpek cinsidir. İç güdüsel olarak kuvvetli bir yapıya sahip olan Border Collie köpekler sadece çoban köpeği olarak değil, arama kurtarma köpeği olarak da sıklıkla tercih edilmektedir.

Zeki bir köpek ırkı olan Border Collie köpekler aynı zamanda en kolay eğitilebilen köpek cinsi olarak da binmektedir. Yavru döneminde iken bile komutları kısa sürede öğrenerek daha duyarlı bir şekilde davranabilmektedirler.

Sadece insanlar ile değil diğer evcil hayvanlar ile de iyi anlaşabilen Border Collie köpekler oldukça sıcak kanlı bir karaktere sahiptir.

Oyuncu ve sempatik tavırları ile sevilmeyi isteyen ve bunu belli eden hareketleri ile her ortama da kolaylıkla adapte olabilmektedir. Border Collie köpekler hareketsiz kalmaktan ve yalnız bırakılmaktan pek hoşlanmazlar. Bunun için sürekli Border Collie köpeğinizi hareket ettirmeli ve aktif tutmaya özen göstermelisiniz. Koşmayı ve oyun oynamayı oldukça seven yapıları ile tanınan Border Collie köpekler yalnız kaldığında ise depresyona girebilmektedirler.

Border Collie Köpeklerde Bakım Ve Beslenme

Border Collie köpeklerin tüy yapıları orta uzunluğa sahip olduğu için düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Kalın tüylerinin yoğun ve çift katmanlı yapıda olmasından dolayı soğuk iklim şartlarına da oldukça uyum sağlayabilmektedir. Tüylerini bakımının yapılması için haftada en az iki kez taranması veya fırçalanması yeterli olacaktır. Border Collie köpekler kirlendikleri zaman tüyleri mat bir görünüm alabilmektedir. Bunun için köpeğin kirden uzak tutulmasına dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Tırnak bakımı için aylık olarak 1 veya 2 kez kesim işleminin yapılması yeterli olacaktır. Ancak koşarken veya tırmalarken hasar gören tırnaklarının daha sık bakım yapılarak sağlığına kavuşması sağlanmalıdır. Border Collie cinsi köpekler oldukça hareketli olduğu için kısa ve sağlıklı bir tırnak yapısına da sahip olmalıdır.

Border Collie cinsi köpeklerin ağız ve diş sağlığı için haftada en az dişlerinin 2 kez fırçalanması önerilmektedir. Diğer köpek cinsleri ile karşılaştırıldığında çok sık banyoya ihtiyaç duyan bir cins değildir. Yıl içerinde 4 veya 5 kez yıkanması uygun olacaktır. Ancak köpeğinizin dışarıda kirlenme süresine göre bu döngüyü sizler sıklaştırabilirsiniz.

Border Collie köpeklerin ortalama olarak 12 veya 15 yıl kadar bir yaşam süreleri olabilmektedir. Ancak cins bir köpek olduğu için sağlığına dikkat ederek ve ona uygun mamaları tercih ederek daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Border Collie Köpeklerde Eğitim

Oldukça akıllı ve çabuk öğrenen bir yapıları olduğu için Border Collie köpekler eğitim konusunda da sahiplerini yormamaktadır. Yavru döneminden itibaren başlayabileceğiniz tuvalet ve komut eğitimlerini kısa sürede öğrenecektir. Özellikle oyun ve spor destekli olarak verilen eğitimler Border Collie cinsi köpekler için de oldukça yararlı olabilmektedir. Öğrenmeye oldukça meraklı bir yapıları vardır.

Border Collie Köpek Fiyatları

Border Collie köpek fiyatları ortalama olarak 4.000 ile 10.000 lira arasında değişebilmektedir. Border Collie köpeğin yavru olması durumunda fiyatlar daha da yükselebilmektedir. Border Collie köpek fiyatları köpeğin yaşına, rengine ve cinsiyetine göre de değişkenlik gösterebilmektedir. 2023 yılnıda ise 7.000 TL ile 13.500 TL arasında değişmektedir .

Border Collie Yavru

Yavru Border Collie köpekler için kemik ve kas gelişimini desteleyici mamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Büyük cins köpek ırkı içerisinde yer alan Border Collie köpekler yavruluk döneminde özellikle Omega-3 oranı açısından zengin besinleri tüketmelidirler. Yavru Border Collie köpeğinizin herhangi bir kalıtsal hastalığı olup olmadığını yavruluk döneminde veterinerinize götürerek öğrenebilirsiniz. Yavru Border Collie köpeğin sütten kesilmesi döneminden sonra başlaması gereken yaş ve kuru mamaları veterinerinizin önerdiği içeriklerde almaya özen göstermelisiniz.

Border Collie Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır?

Eğitim konusunda en hızlı verimi alabileceğiniz bir ırk olan Border Collie köpekler beslenme ve bakım konularında da sizleri fazla yormayacaktır. Sadece tüy ve tırnak bakımı ile ilgili konularda biraz daha dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Dönemsel olarak yoğun bir tüy dökme sorunu yaşayabildikleri için tüy bakımını ihmal etmemelisiniz. Beslenme olarak yoğun bir programa gerek kalmadan doyabilecek yapıya sahip olan Border Collie köpekler için özel ırk mamalarını tercih edebilirsiniz.

Border Collie tüy döker mi?

Sık ve orta uzunluktaki tüy yapısına sahip olan Border Collie köpekler bazı dönemlerde oldukça yoğun tüy dökebilmektedirler. Sahibini de bu konuda zorlayabilen bir yoğunlukta tüy dökme sorunu yaşayabilmektedirler.

Border Collie ne kadar yaşar?

Border Collie cinsi köpekler ortalama olarak 12 veya 15 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Ancak nasıl beslendiği ve sağlık sorunlarının olup olmadığı da Border Collie köpeklerin yaşama sürelerini değiştiren faktörler içerisinde yer almaktadır.

Border Collie kaç yavru doğurur?

Border Collie dişi köpekler her doğumları sırasında ortalama olarak 4 ile 8 adet yavru köpek doğurabilmektedir.

Border Collie evde beslenir mi?

En sosyal köpek cinsi olarak bilinen Border Collie köpekler genellikle hareketli oldukları için bahçeli evlerde beslenmelidir. Ev ortamında da beslenebilen Border Collie köpeklerin her gün düzenli olarak yürüyüşe ve oyuna çıkartılması gerekmektedir.

Border Collie ne kadar büyür?

Ortalama yaşam süresi 12-15 yıl olan Border Collie köpeklerde erkek olanları 48 ile 56 cm uzunluğunda olabilmektedir. Dişi Border Collie köpekler ise 46 ile 53 cm uzunluğunda olabilmektedir. Erkek köpekler 14-20 kilogram olabilirken, yetişkin dişi Border Collie köpekler 12 ile 19 kilogram ağırlığında olabilmektedir.

Border Collie evde yalnız kalabilir mi?

Tam olarak bir bahçe köpeği olarak bilinen Border Collie köpekler evde uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Kendilerini sahiplerinden uzakta ve uzun süre yalnız hissettiklerinde depresyona girebilmektedirler.

Border Collie alırken nelere dikkat edilmeli?

Genellikle cins köpeklerin pek çoğunda görülebilen kalıtsal hastalıklar Border Collie köpeklerde de görülebilmektedir. Eğer yavru bir Border Collie köpek almak istiyorsanız öncelikli olarak kas ve eklem hastalıklarının olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Anne ve babası da yine Border Collie yavru köpek alırken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Evcilmarketim.com
Patibultr