Köpek İlanlarıFrench Bulldog kategorisinde 193 ilan bulundu.

French Bulldog

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

French Bulldog 

French Bulldog ırkımasum, kendine has görüntüsü ve yarasaya benzer kulaklarıyla dikkat çeker. Bulldoglar, en çok sevilen köpek ırklarından biridir. 

1860 yıllarına dayanan bir üreme geçmişine sahip French Bulldogları, ilk olarak İngiliz Bulldog minyatür versiyonu şeklinde İngiltere ülkesinde üremiştir. Daha sonrasında French köpek yetiştiricileri tarafından Fransa ülkeye ithali gerçekleştirilerek French Terrierle eşleştirilmiştir. 

Fransa halkı tarafından özellikle yürüyüş esnasında yanında gezdirdikleri bu ırk çok fazla sevilmiştir.  Ülkede bu köpek ırkının çok fazla tutulması sonucunda French Bulldog olarak adlandırılmıştır. 

 

French Bulldog Özellikleri 

French Bulldog fiziksel özelliklerine bakıldığında boyutları minyatür şeklindedir. 30 cm omuz yüksekliğine sahip ve 10-14 kg arasındadır. Gözleri büyük ve çıkık şeklinde olan French Bulldog, farklı görüntüsüyle dikkat çeker. 

 

Kısa, ince ve genellikle de siyah ve beyaz desenlere sahip tüyleri bulunan French Bulldogların gözleri koyu renktedir. Göz çevresi siyah renkli olanları daha yaygın bulunurken, çok nadirde olsa göz rengi mavi olanları da olabiliyor. Burnun üstün bölgesinden alın bölgesine kadar giden kırışık görüntüsü, French Bulldog’un kendine has fiziksel özelliklerinden biridir. 

Geniş gövde kısmı, gövde ve baştaki yumuşak deri dokusunun kırışık, ağır kemik yapısına sahip olmasıyla bilinir. Özellikle büyük ve geniş yarasa kulaklara sahip olması da diğer Bulldog familyasından farklı olmasına neden olmuştur. 

 

French Bulldog karakteristik yapısı, ırk sahibini mutlu edecek özellikler barındırmaktadır. Sevilmekten çok fazla hoşnut olduğundan dolayı sürekli olarak ilgi göstermeniz gerekebilir. Oyun oynamanız, kucağınıza alıp sevmeniz çok fazla hoşuna gidecektir. 

Sürekli yanı başımda olsun ve hep beni istesin diyorsanız bu ırk tam size göre. Çünkü uzun süre yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan yanları olmasından dolayı sürekli yanında olmanız gerekebilir. Üstelik bu ırkı beslemek için illa müstakil bir eve sahip olmanıza da gerek yoktur. Çünkü apartman içerisinde de yaşayabilecek sessizlikte olması, uyumlu özelliği sorunsuz bir şekilde bakabilmenizi sağlayacaktır. 

 

Uzun yıllar dostluk kuracağınız French Bulldoglarıyla tüm aktivitelerinizi birlikte yapabilirsiniz. Yürüyüş yapmak istediğiniz zaman yanınıza alarak iyi bir spor arkadaşı edinebilirsiniz. Fakat egzersiz ihtiyaçları her ne kadar düşük olsa da bu talebinizi geri çevirmeyecekleri bir gerçektir. 

Lakin yürüyüşlerinizi uzun tutmayarak kısa kısa yapmanız onların sağlığı açısından önemlidir. Çünkü uzun süreli bir yürüyüş yaptıklarında kalp ve eklemle ilgili olarak birtakım rahatsızlık yaşama olasılığı yüksektir. 

 

French Bulldog Bakım ve Beslenme 

Tüm köpek ırklarının bakımı oldukça önemlidir. Çünkü bakımı ihmal edildiği zaman, bir süre sonra sağlık sorunları da ortaya çıkmaya başlayacaktır. Düzenli bir bakım yapılmazsa parazit oluşumu daha fazla artar. Bu durum hem köpek açısından hem de yaşam alanı açısından daha risk içeren bir hale dönüşmeye başlar. French Bulldogların bakım ihtiyaçlarını karşılarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli  unsurlar vardır. Dışarıda yaşayamayan ve sıcak bir ortamda yaşam sürebilen bu ırkların, ısı hassasiyetlerine göre bir ortam hazırlamanız önemlidir. Fakat çok uzun süreli sıcak ortamda tutmayarak ideal ısının hakim olduğu yaşam alanlarında olmasını ağlayın. 

 

Diğer cins evcil hayvanlarla kıyaslandığı zaman bakımı daha kolay olduğunu söylemek mümkündür. French Bulldog bakımı şu şekilde olmalıdır:

 

  • Hafta da en az 1 defa olmak kaydıyla tüyleri taranmalıdır 
  • Tuvalet ihtiyacını karşılaması için dışarıya çıkmasını sağlayabilirsiniz
  • Dişlerini haftada 3 kez fırçalamaya dikkat edin 
  • Günde 1 kez dışarıya çıkartarak gezdirmelisiniz 
  • Kulak bölgesini haftada 1 defa temizlemeye özen gösterin 

 

Tüm bu adımları düzenli olarak uyguladığınız zaman sağlığını riske etmemiş ve bakım ihtiyaçlarının da kolayca karşılanmasını sağlarsınız. French Bulldogların bakımı kadar beslenme konusu da önemli bir unsurdur. Çünkü diyet dışına çıkmaması sağlığı açısından son derece önemlidir. Çok aktif bir canlı olmadığından dolayı çok çabuk kilo alma eğiliminde olabiliyor. Bu yüzden beslenmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiği kilo almaması açısından önemlidir. 

 

Yavru haldeyken günlük beslenmeleri 2-3 öğün şeklinde olurken, yaşın ilerlemesiyle öğün sayısı düşmelidir. Alerji yaratmayacak şekilde bitki ve tahıl karışımı içeren mamaları verebilirsiniz.  Nohut, mercimek, tatlı patates mama içeriğinde bulunabilecek besinler içerisinde yer alabilir. Ayrıca French Bulldoglar için sağlıklı yağlar, daha güçlenip daha iyi kürklenmesini sağlayacağından dolayı gereklidir. 

 

French Bulldog Köpeklerde Eğitim

Köpek sahipleri için bakım ve beslenmesini yapacakları sevimli dostlarının eğitimleri oldukça önemlidir. Özellikle küçük yaşlarda eğitim verilmesi, tüm komut ve davranışlarınızı daha kolay algılayıp itaat edebilmesi açısından önemlidir. Eğitim denildiği zaman şüphesiz en önemli konulardan biri tuvalet eğitimi gelmektedir. Tuvalet eğitimini alışkanlık haline getirmemiz için şu eğitimleri verebilirsiniz:

 

*Tuvalet alışkanlığı için mutlaka küçük yaşlardan eğitim verilmelidir. İlk etaplarda çok zorluk çekseniz de yılmadan sabır gösterdiğiniz takdirde tuvalet alışkanlığını kazanmasını sağlayacaksınız 

*French Bulldog cinsinin eve değil de dışarıya tuvaletini yapmasını istiyorsanız, tuvalet alışkanlığını kazanarak sıkı takipte olmalısınız 

*Köpeğiniz tuvaletini dışarıya yaptığı zaman ödüllendirme sistemini devreye sokabilirsiniz. Ayrıca sevmek, ödül ve takdir etmeniz onun bu davranışı daha sık tekrarlamasına neden olur 

*Dışarıya çıkardığınızda hemen eve sokmayın. 20-25 dakika kadar bekleyerek tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlayabilirsiniz 

 

İtaat ve komut eğitimi konusu da hayvan sahiplerini yakından ilgilendiren bir konudur. Tasma, ödül bisküvi ya da mamaları, eğitim oyuncakları komutları daha iyi şekilde yerine getirmesine neden olacaktır. İlgi tam sizdeyken eğitime tabi tutmalısınız. Yemek yerken ya da başka şeyle ilgilenirken eğitim verilmeye çalışılmamalıdır. 

Dışarıda yanınızdayken eve giriş yapacağınız esnada ilk sizin girmenizi ve daha sonrasında kendisinin eve giriş yapmasını söylemelisiniz.

 Bunu sık sık tekrarladığınız zaman bir süre sonra bu komutlarınızı uygulamaya başlayacaktır. Günde ortalama 3-4 kez eğitim yapılmalı ve eğitim süresi 10 dakikadan uzun sürmemelidir. Ayrıca evet ve hayıt şekilde komutlar vererek eğitimi tamamlamalısınız.

 

French Bulldog 2023 Fiyatları

Ülkemizdeki döviz etkisi köpek alım fiyatlarına da yansımaktadır. Fiyatlar yavru ya da yetişkin olmalarına göre güncellenmektedir. French Bulldogortalama fiyat aralıklarının 2023 yılında 4.000 tl ile 32.000 TL arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Fiyatların rakamsal olarak değişkenlik göstermesinde:

  • Renkleri, Yaşı Soyu,Tüy rengiGöz rengi Cinsiyetleri belirleyici bir etken olmaktadır. 

Blue French Bulldog Özellikleri ve Fiyatı 

Blue French Bulldogcinsi, daha nadir bulunduğundan dolayı fiyatları da normal French Bulldoglarına göre daha fazla olabiliyor. Fakat yavru şekilde bir Blue French Bulldog almaya kalkacağınız zaman 2500-9.000 TL arasında bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekir.

Hareketli, meraklı ve nazik özelliklere sahip olan Blue French Bulldogları her gün 20 dakika kadar sabah egzersizlerine çıkarmanız önemlidir. Vücudun üst kısmı mavi bir görüntüyü andırmasından dolayı oldukça farklı bir görünüme sahip French Bulldog çeşididir. Göğüs ve baş kısımları kahverengi renkte olurken, bacakları gri renkte olması da ilginçlik katmaktadır. 

French Bulldog Yavru 

 

Sevgi dolu aile köpeği olarak bilinen French Bulldog yavrularının bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Haftada en az 3 kere dişi ve en az 1 kez kürkü fırçalanmalıdır. Konforlu ve rahat bir yaşam alanı sunduğunuz zaman ürkmeyerek benimsemesine neden olacaktır. Tüy tarama işlemini köpek tarağıyla zarif şekilde yapmalısınız. Tüyleri kısa olduğundan dolayı pratik bir şekilde yapabilecek ve haftada 1 defa yapmanız yeterli olacaktır. 

 

Beslenme konusuna gelindiğinde French Bulldogların yavru olanların daha fazla beslenmeye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir gelişim göstermesi için karbonhidrat, protein alımlarını ölçülü şekilde verebilirsiniz. Ayrıca bitki ve tahıl karışımlı mamaları da sevecek, diyet bir beslenme yaparak gelişimini sürdürmesini sağlayacaktır. 

Evcilmarketim.com
Patibultr