Köpek İlanlarıJack Russell kategorisinde 17 ilan bulundu.

Jack Russell

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Jack Russell

Jack Russell cinsi köpeklerin tarihi 18. yüzyıla kadar dayanıyor. Tüm dünyada oldukça tanınan Jack Russell cinsi köpekler küçük ırk köpekler içerisinde yer almaktadır. Jack Russell cinsi köpekler İngiltere kökenlidir. Eğitilmesi oldukça kolay bir ırk olarak tanınırlar. Oldukça enerjik yapıları ile dikkat çeken Jack Russell cinsi köpekler ev içerisinde neşesi ile sizlere mutluluk katacak bir evcil hayvandır.

Hareket etmekten keyif aldıkları için evin içinde de durmadan hareket edecek ve sizler ile oyun oynamaya çalışacaktır. Sahiplerine ve ev halkına karşı oldukça cana yakın ve korumacı olan Jack Russell cinsi köpekler tanımadıkları kişilere karşı saldırgan bir tutum da sergileyebilmektedir. Avcılık içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Bunun için de dışarıda oynarken genellikle sürekli bir yerleri kazmak isterler. Sık ve ince tüyleri ile tüy bakımı da oldukça basittir.

Jack Russell Özellikleri

Küçük ırk köpek cinsi olarak tanınan Jack Russell köpekler yetişkinlik döneminde 30 ile 36 cm boyutunda olabilmektedir. En fazla 6 ile 8 kilogram arasında değişen ağırlıkta olabilirler. Genellikle tüyleri beyaz ağırlıklı olmak üzere kahverengi ile karışıktır. Kısa tüy yapısına sahiptir. Derisi biraz daha ince bir yapıdadır. Ancak kürkü suya karşı oldukça dayanıklıdır.

Kuyrukları biraz incedir. Ancak bedenlerine göre kuyruklarının uzun yapısı dikkat çekmektedir. Bacakları gövdelerine göre biraz daha uzundur. Bunun için oldukça hızlı koşabilir ve hareket edebilirler. Her ne kadar küçük bir köpek cinsi olsa da koşarak ve sürekli hareket ederek enerjilerini atmaları gerekir. Günlük olarak egzersiz ihtiyaçları vardır.

Oldukça zeki bir köpek cinsidir. Zekalarından dolayı yavru döneminde bile tüm eğitimlere kısa sürede yanıt verebilmektedir. Her ne kadar sahiplerine göre uyumlu bir karakterleri olduğu bilinse de bir o kadar da inatçıdırlar. Eğer Jack Russell cinsi köpeğinizi kızdırırsanız istemediği bir şeyi asla yaptıramazsınız.

Sahiplerine oldukça bağlıdır. Jack Russell cinsi köpekler sahipleri ile oldukça yakın ve derin bir bağ kurarlar. Eve karşı oldukça düşkün bir karakterleri vardır. Yaşadıkları evi hemen sahiplenir ve her türlü ortama da kolaylıkla uyum sağlarlar. Genellikle sahipleri dışındaki insanlar ile pek sıcak ilişki kurmak istemezler. Hatta dışarıdaki insanlara karşı biraz daha sert tutumlar sergileyebilmektedir.

Diğer kedi ve köpekler ile biraz daha zayıf ilişkileri vardır. Eğer farklı bir evcil hayvanınız daha var ise Jack Russell cinsi köpeğinizi yavru döneminde iken sosyalleştirmeye alıştırmalısınız. Çok meraklı ve bir o kadar da dikkatli bir yapıları vardır. Diğer küçük ırk köpekler ile kıyaslandığında Jack Russell cinsi köpeklerin de çok fazla gürültücü olduğu bilinir. Evde biraz fazla hareket eder ve fazla havlayabilirler. Avcılık güdüleri diğer pek çok küçük ırka göre daha fazla gelişmiştir.

Genetik olarak Jack Russell cinsi köpekler sağırlık ve göz hastalıklarına biraz daha yatkın olabilmektedir. Jack Russell ırkı köpekler sağlıklı bir yaşam sürdüklerinde 13 ile 15 yıl arasında yaşayabilmektedir. Eğitime oldukça açık hayvanlardır. Yavru döneminde iken de meraklı tavırları hızlı bir şekilde devam edecektir. Günlük egzersizlerini içerisinde bile Jack Russell cinsi köpeğinize eğitim verebilirsiniz. Bundan keyif alacaktır.

Jack Russell Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Jack Russell terrier köpek ırkı bakım ve eğitim açısından sizleri kesinlikle zorlamayacak bir ırktır. Diğer köpekler ile kıyaslandığında biraz daha bakım yönünden sizlere kolaylık sunabileceğini söylemek mümkündür. Öncelikli olarak tüy bakımını yapmak için sadece haftada bir kez onu taramanız yeterli olacaktır. Kısa ve çok sık olmayan bir tüye sahiptir.

Oldukça enerjik bir köpek ırkı olduğu için beslenmesine fazlasıyla dikkat etmelisiniz. Özellikle kuru köpek maması seçerken küçük ırklar için uygun olan mama çeşitlerini tercih etmelisiniz. Ancak alacağınız köpek mamasının içerik olarak yüksek protein, mineral ve vitamin içerdiğine dikkat etmenizde yarar olacaktır. Jack Russell köpeklerin günlük olarak egzersiz yapmaları oldukça önemlidir.

Enerjilerini atamadıkları zaman kendilerini huzursuz hissedecektir. Eğer oyun oynamaz ve enerjilerini atamazlarsa mutsuz bir köpek olurlar. Bunun için de dört mevsim de Jack Russell cinsi köpeğinizi günlük yürüyüşlere çıkartmaya özen göstermelisiniz. Soğuktan etkilenebileceği için yağmurlu havalarda köpek kıyafetlerini tercih ederek sevimli dostunuzu koruyabilirsiniz.

Tırnak bakımı için düzenli olarak kesmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca yavru döneminde iken aşılarını aksatmamalısınız. Göz ve kulak hastalıklarına karşı biraz daha hassas bir yapıda oldukları için düzenli olarak veterinere kontrole götürmenizde yarar olacaktır. Banyo bakımı için 3 veya 4 ayda bir yıkamanız yeterli olacaktır. Dışarıda çok oynayacağı için ara banyo döneminde kuru şampuanlar Jack Russell cinsi köpeklerin temizliği için oldukça uygun bir seçim olacaktır.

Jack Russell Köpeklerde Eğitim

Jack Russell cinsi köpekler denildiği zaman akla ilk olarak ne kadar meraklı bir köpek oldukları gelmektedir. Yavru döneminden itibaren etrafı dikkatli bir şekilde inceler ve analiz eder. Ayrıca dışarıda her oynadığında sürekli bir yerleri kazarak yeni bir şeyler keşfetmek isterler.

Eğitim açısından oldukça açık ve zeki bir ırk oldukları bilinmektedir. Sabırlı bir şekilde şefkatinizle sevimli minik dostunuza tuvalet ve itaat eğitimlerini kolaylıkla verebilirsiniz. Ancak Jack Russell cinsi köpeklere eğitim verirken çok daha hassas davranmanız gerekmektedir. Köpeğinize bağırmamalı ve kesinlikle fiziksel bir şiddet uygulamamalısınız. Ayrıca eğitim verirken ceza sisteminin de Jack Russell cinsi köpeklere uygulanmaması önerilir.

Jack Russell köpekler ayrıca evde tek kalmayı de sevmezler. Oldukça gürültücü bir köpek ırkı oldukları için siz evde yokken pek çok eşyayı incelemek için eşyalara zarar verme olasılığı da oldukça yüksektir.

Odaklanma sorunu yaşamadığı için Jack Russell cinsi köpeklerin eğitiminde ödül mamaları da sizlere büyük kolaylık sunacaktır. Yaşadıkları evi hemen benimseyecekleri için de evde tuvalet eğitimi verirken pek zorlanmazsınız. Ancak ona eğitim verirken etrafta dikkatini dağıtacak herhangi bir canlının olmamasına dikkat etmenizde yarar olacaktır.

Jack Russell Fiyatları

Jack Russell cinsi köpekler küçük ırk köpeklerden olsalar da son derece hareketli ve bir o kadar cesurdur. Genelde beyaz üzerine kahverengi renklerden oluşan Jack Russell cinsi köpekler bazen bembeyaz da olabilmektedir. Ancak genel olarak orijinal ırk Jack Russell cins köpeklerin fiyatları renk dağılımına göre şekillenebilmektedir. Ortalama olarak bir Jack Russell cins köpeğinin 2023 yılı ortalama  fiyatı 2.000 TL ile 6.000 TL arasında değişebilmektedir. Köpeğinin anne ve babası dışında yavru olması ve yaşı da fiyatlarında farklılık olmasına etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Jack Russell Yavru

Yavru Jack Russell köpekler evinize neşe katacak bir ırktır. Oldukça oyuncu bir yapısı vardır. Bakımı oldukça kolay olduğu için sizleri bu konuda kesinlikle yormayacaktır. Jack Russell cinsi köpeklerin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri de oldukça hareketli olduklarıdır. Yavru iken de sürekli evin içerisinde hareket edecek ve sizinle oyun oynamak isteyecektir.

Günlük egzersizine dikkat etmeniz kemik gelişimi açısından oldukça önemlidir. Tam anlamı ile şov köpeği olan Jack Russell beslenmesine yavru döneminde iken özen göstermelisiniz. Hareketli bir yapıya sahip olduğu için protein açısından zengin olan mamaları tercih etmelisiniz. Tuvalet eğitimi vermek için evinizde ona uygun bir alan belirlemelisiniz. Daha sonra ödül mamaları ile birlikte ona kısa sürede tuvalet eğitimini verebilirsiniz.

Suya karşı dayanıklı olan kürküne karşın soğuklarda kolaylıkla hasta olabilirler. Genetik açıdan Jack Russell cinsi köpeklerde sağırlık hastalığı sıklıkla görülebilmektedir. Yavru Jack Russell cinsi köpeğinizi veterinere götürerek genel sağlık kontrolünü yaptırabilirsiniz. Minik dostunuzun evdeki eşyalara zarar vermemesi için onun günlük enerjisini atmasını sağlamalısınız.

Kedilere ve diğer köpeklere karşı saldırgan bir tutum sergileyebildikleri için yavru Jack Russell köpeğinize sosyalleşme için ayrı bir eğitim vermenizde yarar olacaktır.

Jack Russell Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır?

Jack Russell terrier köpek cinsinin bakımı diğer köpek ırklarına göre çok daha kolaydır. Özellikle tüylerinin kısa olmasından dolayı sadece taranması bakım için yeterli olacaktır. Haftada bir kez uygun bir fırça ile sevimli dostunuzun tüy bakımını tarayarak yapabilirsiniz.

Jack Russell Ne Kadar Yaşar?

Jack Russell cinsi köpekler herhangi bir genetik sağlık sorunu olmadığı sürece 13 ile 16 yıl kadar yaşayabilmektedir. Yavru döneminden itibaren veterinerinize kontrolleri için götürmeyi ve aşılarını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Jack Russell Evde Beslenir Mi?

Evde beslemek için en uygun köpek ırkları içerisinde Jack Russell terrier ırkı gösterilmektedir. Biraz gürültücü bir köpek ırkı olsa da sizin sevginiz ve sabrınız ile evde birlikte uyum içerisinde yaşayabilirsiniz.

Jack Russell Ne Kadar Büyür?

Erkek Jack Russell köpekler 34 ile 38 cm kadar büyüyebilmektedir. Dişi Jack Russell ırkı köpekler ise 31 ile 35 cm uzunluğunda olabilmektedir. Küçük bir köpek ırkıdır. Ağırlık olarak ise en fazla 6 ile 8 kilogram arasında değişebilmektedir.

Jack Russell Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Jack Russell cinsi köpekler tek başına evde kalmaktan hoşlanmazlar. Normalde de oldukça gürültücü bir köpek ırkı olmasının yanı sıra evde tek kaldığında eşyalara zarar verebilir. Sürekli sahibinin yanında olmak ister.

Jack Russell Nasıl Köpektir?

Jack Russell terrier köpek küçük ırklar içerisinde yer alır. Avcılık yetenekleri çok gelişmiştir. Evde beslemek için uygun karakterde olan Jack Russell cinsi köpekler yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Bakımları oldukça kolaydır.

Safkan Jack Russell Nasıl Anlaşılır?

Safkan Jack Russell ırkı köpekler genellikle renklerinden ve kulak yapılarından anlaşılmaktadır. Kulakları ve yüz bölgesinde beyaz üzerine kahverengi lekeler olabilmektedir. Küçük ancak oldukça çeviktirler. Kuyrukları ve bacakları gövdesine göre biraz daha uzundur.

Jack Russell Köpekler Çabuk Eğitilebilir Mi?

Jack Russell cinsi köpekler en zeki köpek cinsleri içerisinde yer alır. Yavru döneminde iken tüm eğitimleri vermeye dikkat etmelisiniz. Eğitim verirken sabırlı olmanızda yarar olacaktır. Biraz inatçı bir yapıları vardır. Ancak etrafta dikkatini dağıtan bir şey yok ise odaklanma sorunu yaşamazlar.

Evcilmarketim.com
Patibultr