Mutlu Patiler » Köpek Cinsleri » Çin Aslanı / Chow Chow
Her ne kadar dikkat çekmese de Çin Aslanları oldukça güçlü bir fiziğe sahiptir.

Çin Aslanı / Chow Chow

Köpek ırkları ve tarihi konusunda uzman bilim adamlarının yaptığı genetik temelli araştırmalar neticesinde insan hayatını paylaşan en eski köpek cinslerinden olduğu tespit edilen Çin Aslanı, ister yavru ister yetişkin olsun; tombik ayakları, gövdesine oranla büyük kafası tüylü kafası, ona aslan görünümü veren tüyleri, sevimli bakışları ve minik, dik kulakları ile sevgi ve ilgimizi ilk anda kazanmayı başaran, toplumda yaygın olarak Çin Aslanı, ırk olarak baktığımızda Chow Chow ırk adına sahiptir ve bu isimlendirmenin İngilizce kaynaklı olduğu kabul gören yaygın bir görüştür.

Birbirinden güzel Çin Aslanı yavruları Mutlu Patiler'de !

Bunları da Merak Edebilirsin !

Yavru Köpeğimin Bakımını Nasıl Yapabilirim ?
Köpeğimi Nasıl Yıkamalıyım ? 
Köpeğimin Parazit Uygulamasında Nelere Dikkat Etmeliyim ? 
Köpeğime Ev Yemeği Yedirebilir Miyim ?
Yavru Köpeğimi Dışarıya Ne Zaman Çıkarabilirim ?

Çin Aslanı Özellikleri

Günümüzde her ne kadar bekçilik ve koruma köpeği misyonundan farklı olarak süs köpeği olarak beslense de, Çin Aslanı’nın geçmişine baktığımızda Budist tapınaklarında bekçilikten gezginlerin kızak köpeğine kadar insan yaşamının birçok alanında aktif olarak yer alan bir köpek olduğunu söylememiz mümkündür.

Çin Aslanlarının boyun ve kafa bölgelerine doğru tüyleri kalınlaşarak yele görünümü alır.

Tabii geçmişten günümüze Çin Aslanı dostlarımızın bu denli ilgi görmesinin başlıca sebebi; dikkat çekici fiziksel özellikleridir. Chow Chow dostlarımız ilk bakışta Maltese Terrier ya da Pomeranian Boo köpekler gibi “pofuduk” süs köpekleri olarak görünseler de yakından incelendiklerinde güçlü bir fiziğe sahip oldukları net bir şekilde görülür. 

Çin Aslanı köpeklerimizde dikkat çekmemiz gereken fiziksel özellikler; 

 • Yükseklik ve ağırlık itibariyle Toy Poodle köpeklerde olduğu gibi cinsiyet etkisine rastlanmaz. Yükseklik olarak baktığımızda 46 cm. – 56 cm. olabilen Chow Chow’lar, ağırlık olarak 20 kg. – 32 kg. bandında değişkenliğe sahiptir.
 • En ilgi çekici yanı mavi-siyah dilleridir. Burada tonda farklılıklar dolayısıyla köpekseverler arasında anlaşmazlıklar olsa da Çin Aslanı dostlarımızın dillerinin genellikle siyaha yakın bir renge sahip olduğunu ve mavi, mor tonlamalarını dillerinde görebileceğimizi söylememiz mümkündür. 
 • Tüylerinin özellikle boyun ve kafaya doğru kalınlaşması Chow Chow’lara gerçek bir aslan görünümü kazandırır ve tüyleri oldukça kalın olup dört farklı renkte (siyah, turuncu, kızıl ve krem) olabilir.
 • Kalın tüylerinden dolayı her ne kadar kas yapısı ön plana çıkmasa da oldukça kuvvetli adelelere sahiptir. Nitekim güçlü kas yapısı ve dayanıklılığı ile uzun yıllar önce işçi ya da koruma köpeği olarak kullanılması arasındaki bariz ilişkiye dikkat çekmek mümkündür. 

Çin Aslanı, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşır.

Elbette bir köpek ırkının insan yaşamında bu denli yaygın yer alması ve popülerliğe sahip olması salt fiziksel özellikler ile mümkün değildir ve dostumuzun mizacının yani karakteristik özelliklerinin de bu durumda payı hayli büyüktür. 

Dolayısıyla Çin Aslanı köpeklerimizin fiziksel özelliklerine değindikten sonra karakteristik özellikleriyle ilgili detaylardan bahsetmek, çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. 

Çin Aslanı Karakteristik Özellikleri

Köpeğimizin fiziksel özelliklerinin yanında karakteristik özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olmak, hiç şüphesiz onu daha iyi anlamamız ve onunla paylaşacağımız zamanı doğru yönetmemiz açısından hayli gereklidir.

Tüy rengi itibariyle bakıldığında 4 farklı Çin Aslanı türü görebiliriz.

Çin Aslanı, diğer evcil hayvanları ve hemcinsleri ile çoğu zaman sorunsuz geçinebilir fakat hemcinslerine karşı “baskınyapıda olduklarının altı çizilmelidir.

Dolayısıyla bir Çin Aslanına sahip isek onunla sosyal yaşama karıştığımız anlarda hemcinsleriyle temasa geçerken dikkatli olmamızda fayda vardır.

Çin Aslanı, yeni tanıdığı bir sosyal ortama ya da yabancılara karşı belirgin bir tavra sahip olmamakla birlikte çoğu zaman herhangi bir agresiflik sergilemez. 

Çin Aslanı, geçmişte işçi ve koruma köpeği olarak kullanılan bir köpek ırkıydı.

Çocuklarla iyi anlaşabilen ve yüksek enerji ihtiyacını çoğu zaman oyunla atmak isteyen Çin Aslanı dostlarımıza günün belirli saatlerinde düzenli olarak zaman ayırmamız ve özgürce koşmasını, oyun oynamasını sağlamamız gerekir.

Burada parantez açmamız gereken nokta; Chow Chow köpeklerin “özgür” ruhlarıdır. Ailesine sadık ve itaatkar bir ırk olmasına karşın özgürlüklerine ve kendi yaşam alanlarını korumaya karşı oldukça hassas olan Çin Aslanları, onlara zaman ayırmamızı bekler. 

Chow Chow köpeklerimizi doğru sınırlar çizdiğimiz takdirde apartmanda da beslememiz mümkündür.

Yine baskın karakteri dolayısıyla yaşam alanlarını hayatımıza girdikleri ilk anda belirlememiz gerekir. Köpeğimize karşı sert ve saldırgan olmamız doğru bir davranış olmamakla birlikte fakat disiplinli ve net olmamız gerekir ki yaşam ortamlarımızın sınırları ilk anda doğru ve net olarak belirlenebilsin.

Çin Aslanlarının sevimli, çoğu zaman insan ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşabilen, itaatkar, egzersizi seven ve yalnızca bizimle değil kendi kendine de zaman geçirmeyi başarabilen karakteristik özelliklerine eklememiz gereken son detay; zaman zaman gerçekten inatçı davranışlar sergileyebilme ihtimalleridir. 

Chow Chow köpekler, özgürlüğüne hayli düşkündür.

Bu inatçı davranışları minimize etmenin iki temel yolu vardır;

 • Otoritenin kim olduğunu dostumuza kabul ettirmek.
 • Gerekli eğitim süreçlerini almasını sağlamak. 

Hiçbir insanın mükemmel olmadığı gibi hiçbir köpek de mükemmel ve kusursuz değildir. Dolayısıyla dostlarımıza yaklaşırken canlıların kusurlarıyla güzel olduğunu kabul etmek ve bu kusurları ortadan kaldırmak adına ne yapmamız gerektiğine odaklanmamız gerekir.

Çin Aslanı dostlarımızın insan hayatına uyum sağlayabilecek bir yapıda olması; doğru ve çözüm odaklı bir yaklaşım ile onların hayatımızdaki yerini daha da sağlamlaştırmamızın ve yaşam kalitelerini arttırabilmemizin önünü açar.

Çin Aslanı Köpeklerde Beslenme

Beslenme süreci hiç şüphesiz köpek ırkları için birçok ortak nokta barındırır fakat sürecin tüm ırklarda aynı şekilde işlediğini söylemek mümkün değildir. Dolayısıyla Çin Aslanı köpeklerimizin beslenme süreci ile ilgili detaylardan bahsetmeden önce tüm köpek ırklarında ortak olarak kabul edilen noktalara dikkat çekmemiz gerekir.

Köpeklerde beslenme süreci, köpeğimizin yalnızca fizyolojisi değil psikolojisi üzerinde de etkilidir ve sürece bu açıdan yaklaştığımızda, beslenmenin köpeğimizin dinlenme, egzersiz, oyun ve tuvalet ihtiyaçları ile komplike bir ilişki içerisinde olduğu görülür.

Köpeğimizi beslerken disiplinli ve tutarlı olmadığımız takdirde dostumuzun sindirim ve boşaltım sisteminde istemediğimiz sorunlarla karşılaşabilme ihtimalimiz artacağı gibi tuvalet, egzersiz ve dinlenme süreçlerinde de değişimler görürüz.

Dolayısıyla köpeğimizi beslerken yalnızca ona ait bir ortamda, su ve mama kaplarının yerini asla değiştirmeden, her gün aynı saat beslememiz önemlidir. Köpeğimizin su kabında sürekli temiz su bulunmasına özen gösterirken, mama kabına besin koyduktan sonra 45 – 60 dakika içerisinde bu besini alarak mama kabını boşaltmamız gerekir.

Bunu yapmaktaki amacımız; köpeğimize beslenme saatlerini öğretmek ve onu disipline ederek yaşam alanlarımızdaki sınırlara kadar giden bu ilişkiye sağlam temeller atmaktır.  Özellikle sıcak yaz günlerinde olası bakteri ya da mikroorganizma faaliyetlerinin önüne geçmek adına köpeklerimizin mama ve su kaplarının düzenli temizliğinde hassas davranmamız önemli bir detaydır. Çoğunlukla yaşamına apartman ortamında devam eden Çin Aslanı köpeklerimize ait özel bir alan oluşturmamız, bir önceki satırlarda ifade ettiğimiz tüm kritik noktaları şüphesiz rahatlıkla uygulamamızı sağlayacaktır.

Köpeğimizin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı; yaşam ve verim payının toplamına eşittir. Köpeğimizin yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmek adına ihtiyaç duyduğu enerjiye ek olarak fiziksel aktiviteler ve oyun sırasında harcadığı enerji, besin içeriğini belirlerken dikkate aldığımız temel iki noktadır.

Köpeğimizin yaşı, cinsi ve gebelik durumu yaşam payı üzerinde etkili olan temel faktörlerdir. En belirgin etkiye sahip olan gebeliğe bakacak olursak; gebeliğin 8. haftasından itibaren köpeğimizin ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacının yaklaşık 3 katına çıkacağını söylememiz mümkündür. Dolayısıyla yavru ve anne sağlığı için gebelik dönemlerinde beslenme sürecinde çok daha hassas davranmamız gerekir.

Veteriner hekim kontrolüne başvurduğumuz takdirde Çin Aslanı (Chow Chow) köpeklerimizin ihtiyaç duyacağı günlük enerji miktarıyla ilgili net ifadeler kullanabiliriz. Aksi takdirde bu konuyla ilgili dijital ortamlardan edindiğimiz tüm bilgilerde belirli bir yanılma payı olacaktır. Bu yanılma payını ortaya çıkaran; internet ortamında Çin Aslanı köpeklerin ihtiyaç duyduğu günlük enerji miktarı ile ilgili yer alan bilgilerin ortalama veriler olmasından kaynaklanır.

Bir önceki paragrafta da ifade ettiğimiz üzere köpeğimizin ihtiyaç duyduğu günlük enerji yaş, cinsiyet ve gebeliğe bağlı değişkenlik gösterir. Dolayısıyla en doğru besin yani mama tercihini yapabilmek adına tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak köpeğimizin ihtiyaç duyduğu günlük enerji miktarını tespit etmemiz gerekir.

Çin Aslanı köpeklerin beslenme sürecinde ortaya çıkan en belirgin özellikliği; diğer birçok köpek ırkına kıyasla et ürünlerine düşkünlüğünün olmamasıdır. Buna bağlı olarak mama seçiminden et oranının daha düşük olduğu fakat besleyici yönü itibariyle herhangi bir zafiyet içermeyen mamalara yönelmemiz gerekecektir.

Çin Aslanı Fiyatları

Gerek fiziksel gerekse de karakteristik özellikleri ile bizleri büyüleyen Çin Aslanı köpeklerin fiyatlarıyla ilgili dikkat çekmemiz gereken nokta; fiyat aralığının diğer köpek ırklarına kıyasla çok daha geniş olduğudur.

Şüphesiz bu denli geniş fiyat aralığı art niyetli satıcılar için bir fırsat olup köpekseverlerin mağduriyet yaşamasına neden olabilir. Dolayısıyla Çin Aslanı satın almak istiyorsak bunu köpeği aşı, parazit ve safkan belgeleriyle teslim eden bir pet shoptan yapmamız çok daha doğru bir tercih olacaktır .

 • Erişkinlik Durumu
 • Renk
 • Yüz Tipi
 • Boyut ve Ağırlık
 • Safkanlık Durumu
 • Ebeveynlerinde Miras Aldığı Genler

faktörlerine bağlı olarak Çin Aslanı fiyatları 2500 TL ile 12.000 TL arasında değişkenlik gösterir. 

Çin Aslanı apartmanda beslenir mi ?

Çin Aslanı köpekler özgürlüklerine düşkündür ve günün belirli saatlerinde hareket etmek isterler. Eğer apartmanda onlara egzersiz alanı verebilecek ve yaşam sınırlarımızı doğru belirleyeceksek Çin Aslanları apartmanda beslenebilir.

Çin Aslanı ne kadar büyür ?

Çin Aslanı köpeklerde de büyümeyi etkileyen birçok faktör vardır ve bunların başında; ebeveynlerinden miras aldığı genler, beslenme ve bakım sürecindeki başarı, dostumuzun yetiştirildiği ortam gelir. Doğru koşullarda beslenen ve bakılan Çin Aslanlarının 56 cm.’e kadar büyüye bildiğini söylememiz mümkündür. Ağırlık olarak ise Çin Aslanlarının 32 kg.’a ulaşabildiği gözlemlenmiştir.

Çin Aslanı fiyatı ne kadar ?

Çin Aslanı fiyatlarında karşılaşabileceğimiz aralık diğer köpek ırklarına kıyasla çok daha geniş olup 2500 TL ile 12.000 TL’dir. Köpeğin safkanlık durumu, yüz tipi, rengi ve miras aldığı genler; fiyatları etkileyen temel faktörler olarak karşımıza çıkar.

WhatsApp chat