Köpek İlanlarıShih Tzu kategorisinde 27 ilan bulundu.

Shih Tzu

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Shih Tzu

Shih Tzu köpek ırkı köpek ırkları arasında küçüklüğüyle tanınırken uzun ve kısa tüylü olarak iki cinse ayrılır. Son derece dayanıklı ve cesur bir yapıları olup evde beslenmeye uygun süs köpeklerindendir. Anavatanları Çin olan Shıh Tzu ırkı uzun tüylü olmasına rağmen az tüy döken bir yapıdadırlar.

 

Genellikle sosyal canlılar olarak bilinen ırk yabancı ve tehlike görmeleri durumunda agresif bir tavır sergileyebilirler. Çok gürültücü ve sık havlayan bir yapıları vardır. İnatçı karakterleri yanı sıra sahiplerini koruma eğilimleri mevcuttur. Zeki, meraklı yapılarının yanı sıra soğuk havalardan çok etkilenmelerinden dolayı ev dışında yaşamaları mümkün değildir.

 

Küçük ve minyon görünümleri bulunan ırkın 4-7 kg arası olan ağırlıkları olup boyları 28 cm’ye kadar ulaşmaktadır. Oyuncu ve neşeli olan köpek ırkı oldukça cesur ve gürültücü, sık havlayan özellikler taşır. Kafası yuvarlak bir yapıda olup belirgin bir şekilde sakalı ve uzun tüylü bir burnu bulunur. Gözleri büyük olan Shıh Tzu ırkının küçük ve düşük kulak yapısı bulunur.

 

Ülkemizde ve dünyada oldukça popüler olan bir süs köpeğidir. Shıh Tzu ırkı köpekler sağlıklı bir şekilde bakımları olması ve beslenmeleri durumunda 12-14 yıl arası bir ömürleri bulunur. Boyutlarına bakıldığında kendilerinden beklenmeyecek kadar cesur ve dayanıklı bir yapıdadırlar. Apartman yaşamına kolay bir şekilde uyum sağlarlar. Tüm gün koşturan bir yapıları olmasından dolayı egzersiz ihtiyaçları oldukça düşüktür.

 

Shih Tzu Özellikleri

Shih Tzu köpek bakımı ve beslenmesinde özellikleri bilinerek hassas davranmak önemlidir. Shih Tzu ırkının tüyleri uzun olmasına rağmen çok tüy dökme huyları olmaz. Buna rağmen düzenli bir şekilde fırçalanması önemlidir ki tüylerin karışması ve sağlıksız olması engellensin. Düzenli bir şekilde fırçalama olmaz ise ciddi deri hastalıkları oluşabilir. Bu nedenle tüy bakımları konusunda titiz bir şekilde davranılmalıdır. Tüy bakımında fırçalamanın yanı sıra gözlerine uzanan tüylerin rahatsız etmemesi için tıraş yöntemi de kullanılabilir.

 

Dünyada ve ülkemizde oldukça popüler olan Shıh Tzu ırkı eğitim süreçleri hem kolay hem de sabır gerektiren bir süreçtir. İnatçı olmalarından dolayı bazı durumlarda zorlayabilecekken komutları anlama konusunda zeki olmalarından sorun yaşanmaz.

 

Shıh Tzu köpek ırkı renkleri ipeksi tüylerinde beyaz ağırlıklı bir şekildedir. Kürk renkleri beyaz ağırlıkta iken göz çevresi ve burnunda koyu siyah geçişler bulunur. Kürkünde beyaz yanı sıra birçok farklı ara renk yer alıp kendine has uzun tüy yapıları mevcuttur. Kuyruğunun uç kısmı ve alnında bulunan beyaz renk geçişleri de ırkın diğer köpek türlerine göre farklılık yaratan özelliğidir.

 

Shih Tzu Yavru

Shıh tzu yavru köpek beslenmesi, bakımı ve eğitim süreçleri oldukça büyük önem taşır. Sahiplendirilmesi ya da satın alınması aşamasında yavru köpekler daha fazla avantaj sağlar. Özelliklerinin bilinmesi ve hakkındaki tüm bilgilerin doğru bir şekilde öğrenilmesi köpeğin sağlıklı yaşamasına da yardımcı olur. 

 

Yavru köpeklerin beslenmesinde öncelikle titiz ve hassas davranılması gerektiği bilinmelidir. Yüksek kalitede ve zengin içeriklere sahip mamalarla beslenmesi önemli olup ev yemekleri ya da yemek artıklarının verilmesinden kaçınılmalıdır. Günlük ihtiyaçlarını 6-7 aylık olana kadar anne sütüyle karşılarken sonrasında zengin içerikli kaliteli mamalarla beslenmelidirler.

 

Yavru Shıh Tzu ırkı eğitimleri için tuvalet ve itaat eğitimleri önem taşır. İtaat eğitimleri yavru oldukları dönemde başlamalıdır. Zeki ve akıllı olan bir köpek ırkı olup aklına uymayan komutları dinlemek istemezler. Bu nedenle eğitim süreçlerinde mutlaka sabırlı ve tutarlı olmak önem taşır. İtaat eğitimleri köpeğin karakterine de şekil vermesi açısından önem veren süreç olmasından dolayı mutlaka yavru oldukları dönemde alması sağlanmalıdır.

 

Temel itaat eğitimi sırasında komutları arasında olan otur- kalk komutları verilmeli ve anlaması sağlanmalıdır. Tuvalet eğitimi de itaat eğitimi içerisinde yer almalıdır ve yavru oldukları dönemde verilmesi sonrasında rahat etmek için fayda sağlayacaktır.

 

Uzun ve kısa olarak Shıh Tzu yavru köpekler iki farklı tüy yapısına sahiptirler. Uzun tüylü olanlar için bakım aşamasında tüylerin düzenli bir şekilde taranması önem taşır. Bu sayede uzun tüylerinde bir karışma oluşmadan sağlıklı tüyleri olması sağlanır. Gerekli görülmesi ve tüylerin daha sağlıklı uzaması adına veterinerler yardımıyla tıraş ettirilmesi de bakım içerisinde yer alan bir diğer yöntemdir.

 

Tüy dokuları diğer ırklardan oldukça farklı bir yapıdadır. Tüy dokusunun bozulmaması için sık sık yıkamamak ve mutlaka ırka uygun olan özel şampuanlar kullanmak önemlidir. Shıh Tzu yavru oldukları dönemde 4-5 aylık olmasının ardından 4-5 ayda bir kere kirlenmelerine bağlı olarak yıkanmaları önerilir.

Shıh Tzu sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için uygun koşulların oluşturulması önem taşır. Özellikle yavru oldukları dönemde veteriner kontrollerine aksatılmadan götürülmesi gereklidir. Dışarıya çıkarılacağı zamanlarda diğer hayvanlarla hem kendi sağlığı hem de karşı cinsin sağlığı açısından aşıları tamamlanmış olmalıdır. Sahiplenilmesi ardından veteriner kontrolleri aksatılmadan yaptırılmalı ve mutlaka uygun yaşam alanları oluşturulmalıdır.

 

Shih Tzu Yavrusu Ne Yer?

Köpek ırklarında önemli olan sahiplenilmeden önce beslenme detaylarını iyi bir şekilde öğrenmektir. Köpeklerde mama seçimi konusunda hassas davranılmalı ve kaliteli içeriklerde olan mamalarla beslenmeleri gereklidir. Shih tzu ırkı beslenmesi konusunda hassas ve seçici davranmak önemlidir. Sevmedikleri mamaları yemezler ve sağlıklı yaşam sürmeleri için dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekir.

 

Beslenmeleri diğer ırklardan biraz farklı ve sindirim sistemleri hassas olmalarından dolayı Premium mamalar tercih edilmelidir. Kemik, yemek artıkları ve şekerlemeler özellikle yavru oldukları dönemde beslenmelerinde yer almamalıdır. Sağlıkları açısından beslenmeleri oldukça önemli olup mutlaka günlük ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olmalıdır.

 

Shih Tzu yavru köpekler 6-7 aylık olmaları ardından anne sütünden kesilerek katı mama ve gıdalarla beslenmelidir. Sindirim sistemleri de hassas olmalarından dolayı mutlaka kaliteli içeriklerde ve yaşına uygun olan mamalar tercih edilmelidir. Yavru Shih Tzu için tercih edilecek olan mamalar enerji ihtiyaçlarının tamamını karşılaması önemlidir.

 

Yavru iken 3 öğün, sonrasında 2 öğün ve yetişkin olduğunda 1 öğün beslenmesi sağlıkları açısından önemlidir. 

 

Shih Tzu Fiyatları 2023

Shih tzu küçük köpek ırklarından olup oldukça değerli olmalarından ücretli bir şekilde satın alınırlar. Ücretsiz sahiplendirme pek mümkün olmayan Shih Tzu fiyat bakımından da farklılıklar gösterebilir. Özellikleri, sağlığı, bakımı, yaşı gibi etkenler maliyetlerin farklılaşmasına neden olan etkenler arasında yer alır. Fiyat aralıkları genellikle sahipleri tarafından belirlenmekte olup eğitimi, özellikleri, safkan olup olmaması konusunda bilgi alınarak sahiplendirme yapılmalıdır.

 

Shih Tzu Fiyatları 2021 yılında 5.000 TL civarındaydı. Şeceresi olan köpeklerin fiyatları daha yüksek olduğunu göz önünde bulundurmak gereklidir. Şecere bir köpeğin ailesinin yasal olarak kayıt altına alındığı anlamına geldiğinden tüm aile bilgileri resmi bir şekilde kayıtlıdır. Köpek satın alırken şecere bulunmasına özellikle dikkat edilmelidir. 

 

Fiyatlar 2021 yılından farklı olarak shih Tzu Köpek fiyatları 2022 yılında 6.000 ile 8.000 TL iken shih Tzu Köpek fiyatları 2023 yılında 9000 TL ile 12000 TL arasında görülmektedir. Fiyatların farklılaşmasında köpeğin özellikleri etkili olup mutlaka sahiplendirilme aşamasında tüm köpek bilgileri detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Bakımı yapılabilecek, özellikleri bilinerek doğru bir şekilde beslenebilecek ve yaşam alanı oluşturulabilecek köpekler satın alınmalıdır.

 

Evcilmarketim.com
Patibultr