Köpek İlanlarıCane Corso kategorisinde 49 ilan bulundu.

Cane Corso

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Cane Corso

Cane Corso köpekler tam anlamı ile bekçi ve koruma köpeği olarak tanınmaktadır. Bu köpeklerin soylarının ise Roma İmparatorluğu’na kadar uzandığı bilinir.

Çok eski bir köpek ırkı olan Cane Corso’lar büyük ve iri ırk köpeklerdendir. Oldukça atletik ve kaslı vücut yapıları ile dikkat çekerler. Ayrıca sahiplerine karşı çok itaatkar oldukları da bilinir. Sadakat duygusu oldukça güçlü olan Cane Corso cinsi köpeklerin sık ve kısa tüyleri göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.

Cane Corso Özellikleri

En güvenilir ve sadık köpek ırkı olarak Cane Corso ilk sıralarda yer alabilir. Büyüdüğü eve ve sahibine kendisini adayan bir karakteri vardır. Bekçilik özelliği ilede Rottweiler ırkı ilede benzer özellikler sergilemektedir. 

İri ırk bir köpek olsa da oldukça nazik ve şefkatlidir. Ailesini ve sevdiklerini koruma iç güdüsü ile hareket etmektedir. Ancak ev dışındaki yabancı insanlara karşı oldukça temkinli davranırlar.

Cane Corso cinsi köpekler diğer iri köpeklere göre biraz daha geç olgunlaşabilirler. Ortalama olarak 4 yaşına kadar yavruluk dönemi geçirdikleri bilinir. Ancak son derece zeki ve eğitime açık bir köpek ırkıdır.

Sahibi ile vakit geçirmekten keyif alan ve sürekli oyun oynamayı seven Cane Corso ırkı köpekler evde de tek kalmaktan sıkılırlar.

Cane Corso köpeklerde ilk olarak dikkat çeken şey ise kaslı vücutlardır. Güçlü ve atletik bir yapıya sahip olan Cane Corso’ların rengi ve görünümü ile etkileyici bir köpek cinsi olduğu söylenebilir.

Kavisli ve geniş bir kafa yapısına sahip olan Cane Corso köpeklerin çene bölgesi oldukça güçlüdür. Özellikle sırt bölgesindeki yoğun kasları dikkat çeker. Kürkü çok yoğun tüylerle kaplıdır.

Genellikle siyah olarak bilinen Cane Corso köpeklerin tüyleri sık ancak dışarıdan bakıldığında ipeksi bir parlaklığa sahiptir.

Açık gri, kahverengi tonlarında da bulunabilir. Cane Corso köpekler ortalama olarak 40 ile 45 kilo ağırlığında olabilir. Erkeklerinin dişilere göre hem daha fazla kası hem de kilosu olduğu bilinmektedir.

Cane Corso Köpeklerde Bakım Ve Beslenme

Cane Corso cinsi bir köpeğe sahip iseniz sevimli dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesi için onun beslenmesine çok dikkat etmelisiniz. Uzun ve kaliteli bir yaşam sürmesi için günlük öğünlerinin aksatılmaması oldukça önemlidir. İri ırk bir köpek olduğu için protein ağırlıklı mamaların verilmesi tavsiye edilir.

Cane Corso cinsi köpeklerde de diğer köpek ırklarında olduğu gibi bazı kalıtsal hastalıklar vardır. Midelerinin çok hassas olduğu bilinir. Bunun için yemek yerken ve su içerken kontrollü bir şekilde beslenmelerine dikkat edilmelidir. Kuru mamaları günlük ve öğünler olacak şekilde bölmeli ve vermelisiniz.

Kilo almaya müsait bir yapıları olduğu için günlük egzersizini yaptırmazsanız çok hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Tabi ne kadar hızlı kilo alsalarda hiç bir zaman bir tibet mastifi kadar kilolu ve iri olmayacaktır :) ve fazla kilo bu ırklar için kalça sorunlarına ve organ yağlanmalarınada sebep olabileceği için mutlaka buna engel olunması gerekmektedir . Hem orta hem de büyük ırk köpekler için özel olarak üretilen kaliteli köpek mamaları ile Cane Corso köpeğinizi yeterli şekilde beslenmesini sağlayarak kilosunuda kontrol altında tutabilirsiniz .

Parlak kürkünün sağlığını koruması için haftalık birkaç kez taranması yeterli olacaktır. Ayrıca yıl içerisinde 3 veya 4 kez banyo yaptırmanız da Cane Corso köpeklerin bakımı için yeterlidir.

Çok sık yıkanmasına gerek olmasa da yediği yemeklerden dolayı bazen Cane Corso köpeklerde koku oluşabilir. Terledikten sonra yıkamak yerine nemli bir bez ile kürkünü silebilirsiniz.

Kulak içi enfeksiyonları ile ilgili çok sık sorun yaşadıkları için kulak içini haftada 3 kez kontrol etmelisiniz. Dışarıda ve içerisinde yaşamak için uygun bir ırk olsa da yaşadığı yerin temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Cane Corso Köpeklerde Eğitim

İtalyan Mastiff köpek cinsi olarak bilinen Cane Corso köpekler kesinlikle en zeki türlerden biridir. Ancak yavru döneminde iken sahiplenmiş iseniz beklemeden bu köpek cinsine eğitim vermelisiniz.

Oldukça geç yetişkinlik dönemine geçiş yaptıkları için yavru döneminde her türlü eğitimi alabilirler.

Çocuklar ile oldukça uyumlu bir şekilde yaşayan Cane Corso köpeklerin diğer hayvanlara karşı da sosyalleşme eğitimi alması gerekmektedir. Genelde sakin bir mizaca sahip olan Cane Corso köpeklerin yabancılara karşı saldırgan ve agresif olmaması için de yavru döneminde gerekli eğitimleri vermelisiniz.

Av köpeği soyundan geldikleri için genellikle dışarıda dolaşırken kendi bildiklerini okumak isterler. İtaat eğitimi ile birlikte yürüyüş eğitiminin de verilmesi Cane Corso sahibi olarak size büyük kolaylık sunacaktır.

Fiziksel olarak en güçlü köpeklerden biri olan Cane Corso’lar sahiplerine ve ailesine karşı oldukça korumacıdır. Ancak kendisini tehlike içerisinde görürse ciddi bir tehlike unsuru haline de dönüşebilir. Ancak bu tür kötü sonuçlar ile karşılaşmamak için sevimli dostunuzu çok sabırlı bir şekilde eğitmelisiniz.

Kesinlikle Cane Corso köpeklerin eğitimi sırasında ceza sisteminin kullanılmaması gerekmektedir. Bunun içinde iri köpek ırkları için özel olarak üretilen ödül mamalarını tercih edebilirsiniz. Cane Corso köpekler sert bir sahip tarafından eğitilirse çok saldırgan bir hale de gelebilir.

Cane Corso köpekler özel bir cins olduğu için evde beslenebilir. Büyük ırk olsa da ev içerisinde sahibi ve ailesi ile muhteşem bir uyum yakalayabilmektedir. Bunun için yavru döneminde iken ev içi kuralları öğretirseniz sorunsuz bir şekilde aynı evi paylaşabilirsiniz.

Cane Corso 2023 Fiyatları

Cane Corso cinsi köpekler en özel ırklar içerisinde yer almaktadır. Ancak Cane Corso köpek fiyatları köpeğin safkan olup olmadığına göre değişebilmektedir. Secere durumu, Rengi, dişi veya erkek olması ile kaç aylık olduğu da Cane Corso’ların fiyatlarına etki eden faktörler içerisinde yer alır. Bu tür köpeklerde kalıtsal hastalıklar da olabilir.

Cane Corso köpeklerin genel sağlık durumu veya doğum yapıp yapmadığı da fiyatları değiştirebilir. 2023 yılı için Cane Corso Fİyatları ortalamasını belirtmemiz gerekirse secereli cane corso lar 4.500 lira ile 11.000 lira  arasında değişirken seceresiz olanları ise 3.000 lira ile 7.500 lira arasında değişmektedir .

Cane Corso Yavru

Yavru Cane Corso köpeklerin eğitimi için ortalama olarak 4 veya 8 hafta kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Geç olgunlaşan bir köpek olan Cane Corso’lar 4 yaşına kadar yavru olarak kabul edilebilirler.

Ev ortamında sevimli arkadaşınız ile uyumlu bir şekilde yaşayabilmek için ilk olarak Cane Corso’lara tuvalet eğitimi verilmelidir. Bunu yapmak için ise öncelikli olarak arkadaşınıza uygun bir alan belirlemelisiniz.

Tuvalet eğitimi ile birlikte ev içerisinde uyması gereken kuralları öğrenebilmesi için itaat eğitimlerine de başlamalısınız. Cane Corso’lar herkesten emir almayı seven köpekler değildir.

Bunun için sadece sahibinin emir veya komut vermesine dikkat edilmelidir. Yapmış olduğu her olumlu davranışının ardından ödül mamaları ile sevimli dostunuzu şımartabilirsiniz.

Cane Corso cinsi köpekler çocuklara karşı oldukça hassas ve naziktirler. Ancak yavru döneminde de bu davranışlarını pekiştirmesine yardımcı olmalısınız.

Yemek yemeyi çok seven bir köpek cinsi oldukları için çok çabuk bir şekilde kilo alabilirler. Yavru Cane Corso’lar için orta ırk yavru köpekler için üretilen kuru mamaları verebilirsiniz.

Kesinlikle çiğ et veya tavuk gibi ev besinlerini vermemelisiniz. Eğer evde yemek yapıp vermek istiyorsanız veteriner hekiminize danışarak yavru Cane Corso için öğünler hazırlayabilirsiniz.

Yavru Cane Corso’ların tüy tarama, tırnak kesimi ve kulak içi temizliği gibi bakımlarının her hafta düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Eğer tırnaklarını evde kesecekseniz ileride korkmaması için yavru döneminden itibaren buna alıştırmalısınız.

Cane Corso Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır?

Kalıtsal olarak kalça diplezyası sorunu yaşayabilen Cane Corso cinsi köpeklerin düzenli olarak veterinere götürülmesi gerekmektedir. Ancak bunun dışında beslenmesine ve tüy bakımına dikkat edilmesi sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi için yeterli olacaktır. Günlük egzersizini yaptırmanız kaslı vücudunu koruması için oldukça önemlidir.

Cane Corso Ne Kadar Yaşar?

İri ırk Cane Corso cinsi köpekler düzenli olarak sağlık kontrolleri yapıldığı ve beslendiği takdirde 10 ile 12 yıl kadar yaşayabilmektedir. Herhangi bir kalıtsal sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için düzenli olarak veterinere götürmelisiniz. Ayrıca yaşadığı yerin temiz olmasına da dikkat edilmelidir.

Cane Corso Evde Beslenir Mi?

Genellikle evde beslenen Cane Corso’lar iri köpekler içerisindeki en uyumlu cinslerden biridir. Yavru döneminden itibaren ev içerisindeki kurallara uygun olarak yetiştirildiği takdirde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Çok havlama eğilimi olmadığı için evde rahatlıkla Cane Corso köpek besleyebilirsiniz.

Cane Corso Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Cane Corso cinsi köpeklerde yetişkinlik döneminde bazı davranış bozuklukları görülebilmektedir. Aşırı havlama, eşyalara zarar verme veya ısırma eğilimleri bunlardan en bilinenleridir. Uzun saatler boyunca Cane Corso cinsi köpeğinizi evde yalnız bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Cane Corso Nasıl Bir Köpektir?

Sahiplerine ve ailesine karşı derin bir sevgi ve sadakat ile bağlı olan Cane Corso köpekler oldukça uyumlu bir karaktere sahiptir. Bakımı da kolay olan Cane Corso köpekler çocuklar ile de uyum içerisinde evde yaşayabilmektedir. Ancak kontrolsüz davranışlarının yetişkinlik dönemi içerisinde ortaya çıkmaması için yavru döneminden itibaren sıkı bir itaat eğitiminden geçmesi gerekir.

Safkan Cane Corso Nasıl Anlaşılır?

Cane Corso köpeklerin göğüs bölgesindeki beyaz leke bu ırkın en belirleyici özelliklerinden biridir. Pati içlerindeki beyazlıklar da safkan Cane Corso’ları belli edebilir. Bunların dışında ağız yapısı ve göz kapaklarının kıvrık olmasına dikkat edilmelidir. Kürkü ise oldukça kısa ve sık tüylerden oluşmaktadır.

Cane Corso Köpekler Çabuk Eğitilebilir Mi?

Cane Corso köpekler sahiplerine olan bağlılıklarını onların sözlerini dinleyerek gösterebilir. 8 haftalık olduktan sonra ev içi ve dışarısı için itaat ve sosyalleşme eğitimine başlayabilirsiniz. Çabuk bir şekilde öğrenmesinin yanı sıra davranışlarını pekiştirmesi için ödül mamalarından destek alabilirsiniz. Bir Cane Corso sahibiyseniz Presa Canario sahiplerine göre eğitim konusunda daha az çaba harcayacaksınız demektir .

Evcilmarketim.com
Patibultr